Kaczyński: potrzebne są wcześniejsze, uczciwe wybory

Wcześniejsze wybory powinny się odbyć, ale po zmianach w Ordynacji wyborczej. Wcześniej powinien też powstać nowy, techniczny rząd – powiedział w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że wcześniejsze wybory powinny być uczciwe, „a mamy rząd, który jest nieuczciwy i każdy mógł to ostatnio zobaczyć i usłyszeć”.

– Nowy techniczny rząd na bardzo krótko. Wybory, ale przeprowadzone po odpowiednich zmianach w Ordynacji wyborczej. Wtedy będzie można powiedzieć, że polska demokracja została umocniona, a wynik wyborów, niezależnie od tego jaki będzie, jest wynikiem uczciwym – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że wcześniejsze wybory powinny być uczciwe, „a mamy rząd, który jest nieuczciwy i każdy mógł to ostatnio zobaczyć i usłyszeć”. Wyjaśnił, że nowe zapisy w ordynacji miałyby zwiększyć pewność, że wybory są przeprowadzone w sposób uczciwy. Zapowiedział, że w niedługim czasie PiS zgłosi stosowny projekt. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o instalowanie we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych kamer internetowych, dzięki którym będzie można oglądać to, co się w nich dzieje.

Kaczyński przypomniał, że PiS złożyło w Sejmie poprawki do ordynacji wyborczej, które zostały jednak odrzucone. Zapowiedział, że zostaną one wkrótce ponownie złożone.

Wcześniej PiS zaproponowało spotkanie ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu premiera Donalda Tuska. Zaproszenie do szefów klubów PSL, SLD, koła SP oraz Polski Razem wystosował przewodniczący KP PiS poseł Mariusz Błaszczak. Spotkanie planowane jest na poniedziałek. Ma się ono odbyć w Sejmie.

Propozycja ma związek z ujawnionymi przez tygodnik “Wprost” nagraniami rozmów m.in. ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki.

Przedstawiciele PSL uzależniają udział w spotkaniu od tego, czy PiS wykona wyrok sądu. Chodzi o sprostowanie informacji ws. dopłat dla rolników. Szef koła parlamentarnego SP potwierdził swoją obecność. Liczy na poparcie propozycji utworzenia komisji śledczej ws. taśm „Wprost”.

Na spotkanie przyjdzie też szef Polski Razem Jarosław Gowin. SLD zapowiedziało, że nie chce rozmawiać z PiS-em. Politycy tej partii podkreślają, że najlepszym sposobem sprawdzenia, czy rząd Tuska ma większość, jest głosowanie o wotum zaufania dla premiera.

Poseł Adam Rogacki z PiS-u odnosząc się do ostatniego głosowania w Sejmie dot. uchylenia immunitetu posłowi Mariuszowi Kamińskiemu powiedział, że być może jest to moment przesilenia.

– Być może jest to moment, kiedy uda się odwołać premiera Donalda Tuska i powoła nowy rząd, który będzie mógł posprzątać cały ten bałagan po ekipie Donalda Tuska. Jesteśmy chętni i gotowi do rozmów. To musi być kandydat, który ma szansę uzyskać poparcie większości parlamentarnej, czyli musi to być kandydat konsensusu – mówił poseł Adam Rogacki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl