Posłowie pytali MEN o działania wobec WSKSiM

MEN zarzuca błędy szkołom przy organizacji warsztatów medialnych współorganizowanych przez WSKSiM.

Posłowie PiS-u pytali dziś w Sejmie przedstawiciela resortu o list minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej do dyrektorów szkół, zniechęcający ich do współorganizowania warsztatów.

Poseł Małgorzata Sadurska powiedziała, że list jest skandaliczny, jest jawną szykaną uczelni i próbą wywarcia nacisku na dyrektorów.

To jest jasny przekaz: zabrania się wam organizowania w szkołach warsztatów medialnych. To nieuprawniona ingerencja. Tym listem minister Joanna KluzikRostkowska wpisała się w kolejną nagonkę na Radio Maryja i na wszystkie wyrosłe przy nim dzieła. To już kolejna szykana. Ile ich jeszcze będzie? – powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

Wiceminister edukacji Joanna Berdzik odpowiadając stwierdziła, że list był odpowiedzią na interwencję rodziców jednej ze szkół. Mówiła, że sposób przeprowadzenia tych warsztatów był w tej placówce skandaliczny.

Przedstawiciel rządu powiedziała, że warsztaty były organizowane w czasie zajęć dydaktycznych. Nie miały statusu zajęć obowiązkowych dodatkowych. Ponadto dyrektor nie miał zgody rodziców na uczestniczenie w nich uczniów. W szkole nie było 1/3 uczniów.

List ten był także wskazaniem, w jaki sposób szkoły powinny współpracować z podmiotami wewnętrznymi, bowiem to wszystko, o czym pani poseł powiedziała o uczeniu dzieci krytycznego myślenia, o uwrażliwieniu dzieci na przekazy medialne – de facto leży w gestii działania szkoły. To nauczyciel powinien te treści realizować z uczniami. Oczywiście szkoły mogą się wspomagać w realizacji swoich programów nauczania przez współpracę z różnego rodzaju organizacjami, instytucjami czy stowarzyszeniami, ale w żadnym wypadku ta współpraca nie może naruszać praw uczniów, którzy są  w tej szkole do uczenia się chemii, fizyki i matematyki – powiedziała Joanna Berdzik.

Poseł Maciej Małecki, zwracając się do minister, powiedział, że nie przedstawiła całej prawdy. Dodał, że list jest szykanowaniem i napiętnowaniem jednej uczelni.

Proszę odpowiedzieć czy działania, takie jak dyrektorów szkół, którzy organizują warsztaty „Zrozumieć media”, mieszczą się w podstawie programowej z wiedzy o społeczeństwie? Czy jest pani również tak samo pryncypialna, kiedy młodzież wychodzi w godzinach lekcyjnych do kina, do teatru, na spotkania poza szkołą? Czy wtedy także przestrzega pani, grozi pani dyrektorom, że nie realizują podstawy programowej fizyki, chemii i innych przedmiotów? – powiedział poseł Maciej Małecki.

Podsekretarz powiedziała, że jeśli repertuar w kinie mieści się w programie nauczania, nie ma żadnego zakazu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl