Ustawa uderzająca w kasy SKOK?

Kasa Krajowa SKOK przeciwna rządowemu projektowi nowelizacji ustawy o SKOK-ach i Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Choć ministerstwo finansów przekonuje, że zmiany przewidziane w projekcie będą korzystne i pozytywnie wpłyną m.in. na stabilność finansową sektora kas, to przedstawiciele Kasy w te deklaracje nie wierzą. Swą nieufność popierają mocnymi argumentami.

Kasa Krajowa SKOK negatywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Przedstawiciele Kasy podkreślają, że w wyniku projektowanych zmian, kasy będą mogły być przejmowane nie tylko – jak do tej pory – przez banki krajowe, lecz również przez banki zagraniczne. Rozwiązania te uniemożliwiają zastosowanie najbardziej pożądanego sposobu rozwiązania problemów, z jakimi borykają się kasy. O jaki pomysł chodzi?

– Najrozsądniejszą, jedyną tak naprawdę możliwością, w którą powinno pójść polskie prawo jest autosanacja, czyli skoki, które z powodu złej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, złych rozporządzeń ministra finansów znalazły się przejściowo w trudniejszej sytuacji powinny być uzdrawiane przez inne SKOK-i – powiedział Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Kasy Krajowej SKOK.

Polski rząd idzie jednak w zupełnie innym kierunku.

– Ten proces dąży do tego, żeby metodami administracyjnymi doprowadzić do sytuacji, w której SKOK-i nie będą w ogóle konkurencyjne. A tak naprawdę być może mają zniknąć z mapy, bo są polskimi instytucjami finansowymi – powiedział Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Kasy Krajowej SKOK.

Przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o SKOK i o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ma dostosować obecne przepisy do zasad udzielania pomocy publicznej w UE. Projekt w ubiegłym tygodniu trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

 

 

TV Trwam News

drukuj