fot. PAP/EPA

Błaszczak – Rząd zawiódł; Polacy na Ukrainie pozostawieni sami sobie

Rząd zawiódł nie doprowadzając do zapowiadanej ewakuacji Polaków z Donbasu – mówi szef klubu PiS poseł Mariusz Błaszczak. Oficjalny termin ewakuacji blisko 150 osób polskiego pochodzenia wyznaczony był na dziś.

Dziś mamy do czynienia z taką oto sytuacją, że Polacy z Ługańska, czy też z Doniecka gotowi do ewakuacji, zostali pozostawieni sami sobie. Rząd pani premier Ewy Kopacz po raz kolejny zawiódł. Najpierw obiecano, a potem nie wywiązano się z obietnic. W związku z tym żądamy od premier Kopacz, żeby ewakuacja odbyła się. Żądamy także wyjaśnień ze strony ministra spraw zagranicznych i pani minister spraw wewnętrznych – oświadczył Mariusz Błaszczak.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski mówił dziś, że przebywająca we wschodniej Ukrainie misja MSZ zbiera informacje i przygotowuje pomoc dla osób polskiego pochodzenia. „Jesteśmy zdeterminowani, żeby udzielić pomocy” – zapewnił.

Tymczasem jeden z dzienników dowiedział się nieoficjalnie, że to premier Ewa Kopacz stoi za decyzją o wstrzymaniu ewakuacji. Do tego kroku miała nakłaniać premier szefowa MSW Teresa Piotrowska, sugerując, że umożliwiając ucieczkę Polakom z Donbasu, wkrótce trzeba będzie pomagać znacznie większej liczbie rodaków z innych krajów ogarniętych wojną.

Zarówno rzeczniczka rządu jak i rzeczniczka MSW zaprzeczyły tym informacjom.

RIRM

drukuj