fot. PAP/EPA

Ukraina: Siły rządowe zlikwidowały 225 bojowników na wschodzie kraju

Siły rządowe Ukrainy oświadczyły, że zlikwidowały 225 bojowników w okolicach Gorłówki i Iłowajska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i obserwują w środę w tym regionie ruch dużej kolumny wojskowej, która składa się z ok. stu pojazdów.

„Straty przeciwnika to: trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, dwa mobilne kompleksy rakietowe Grad, cztery moździerze i jeden system Smiercz. Zlikwidowano 225 terrorystów. Dokonano tego poprzez uderzenie artylerii na miejsca koncentracji nielegalnych formacji zbrojnych w okolicach punktów Gorłówka i Iłowajsk” – głosi w Kijowie komunikat dowództwa operacji przeciwko separatystom.

Ruchy dużej kolumny wojskowej zauważono w rejonie na wschód od Doniecka, niedaleko od granicy z Rosją. „Otrzymaliśmy dane o ruchu kolumny w liczbie do stu pojazdów (czołgi, transportery opancerzone, mobilne kompleksy rakietowe Grad i bojowe wozy piechoty BMP) na trasie Starobieszewo-Telmanowe. Na pojazdach widnieją znaki w kształcie kręgów i trójkątów koloru białego” – czytamy.

Dowództwo podało, że w okolicach wsi Pobieda na wschód od Doniecka rozlokował się „sztab batalionu grupy taktycznej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a do miejscowości Amwrosijiwka wkroczyło pięć transporterów opancerzonych i jeden kamaz z żywą siłą”.

Kolumnę obcych wojsk zauważono również w okolicach wsi Dibriwka, tuż przy granicy z Rosją. Składała się ona z sześciu kompleksów Grad, ośmiu kamazów, dwóch ciężarówek Ural i ludzi.

Ukraińskie służby podkreśliły, że cały czas obserwują przerzucanie wojsk nad granicę z Ukrainą w obwodzie rostowskim Federacji Rosyjskiej, jednak zauważono także, iż zmniejsza się ich liczebność w innych obwodach przygranicznych: biełgorodzkim, kurskim, woroneskim i briańskim.

Dowództwo operacji przeciw separatystom przekazało, że w ciągu ostatniej doby Ukraina ponownie atakowana była ogniem artyleryjskim ze strony Rosji. „Uderzono m.in. w stanowiska ukraińskiej piechoty niedaleko miejscowości Makarowo. Punkty kontrolne sił antyterrorystycznych ostrzelane były również w pobliżu Nowoswietłowki i Werhuńskiego Rozjadu” – powiadomiono.

Ostatniej nocy z systemów rakietowych Grad strzelano w stronę lotniska w Doniecku. Władze tego miasta poinformowały, że w wyniku ostrzału zginęły trzy osoby cywilne. Pociski trafiły w 11 budynków mieszkalnych.

PAP/RIRM

drukuj