Weimar: spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji spotykają się dziś w Weimarze, w 25. rocznicę powstania Trójkąta Weimarskiego.

Ministrowie: Polski – Witold Waszczykowski, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier i Francji – Jean-Marc Ayrault mają rozmawiać m.in. o przyszłości UE po Brexicie i kryzysie migracyjnym. Jak poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak rozmowy będą także dotyczyć polityki wschodniej i sytuacji na wschodzie Ukrainy.

To próba odbudowania relacji w ramach Trójkąta Weimarskiego – ocenia dr Lech Jańczuk, z Instytutu Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL-u.

Tutaj prowadzone są takie działania dyplomatyczne związane po pierwsze z Brexitem, a więc próbą reformy UE, w którym kierunku ta reforma ma podążać. Tym bardziej, że na początku września będzie też spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, a potem taki nieoficjalny szczyt państw w UE w Bratysławie też we wrześniu, a z drugiej strony Niemcy zdają sobie sprawę, że popełnili błąd jeśli chodzi o imigrantów i starają się w jakiś sposób ten problem rozwiązać, chociaż oficjalnie do tego błędu nie mogą się przyznać. Spotkanie w Weimarze jest niewątpliwie próbą odbudowania relacji w ramach Trójkąta Weimarskiego – mówi dr Lech Jańczuk.

Ministrowie spotkają się także z młodzieżą i wspólnie wezmą udział w uroczystości z okazji rocznicy urodzin Wolfganga Goethego. Jutro szefowie dyplomacji otworzą naradę niemieckich ambasadorów w Berlinie.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

RIRM

drukuj