Rajd ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zakończyła się XI edycja historyczno-edukacyjnego Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia” – 2 Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Organizatorem wydarzenia był m.in. Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.

Rajd skierowany był głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W tym roku trasy rajdu przebiegały przez teren Zakopanego, Skalnego Podhala i Tatr z bazami na Gubałówce, Kościelisku i Dolinie Chochołowskiej.

W czasie trwania rajdu uczestnicy mieli okazję poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1947 na terenie Podhala i Tatr.

Dotarli do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski oraz osobiście mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wydarzeń w terenie – powiedział koordynator rajdu dr Marcin Chorązki.

– Młodzież w czasie dwóch dni realizowała program, który polegał na wypełnianiu zadań, który wiarygodnie odzwierciedlał atmosferę przede wszystkim tamtych czasów, które 70 lat temu towarzyszyły bohaterom tej edycji rajdu. W trakcie tego rajdu uczestnicy mieli do wykonania szereg zadań konspiracyjnych: wymykali się obławom KBW i UB, reagowali na wszelkiego rodzaju okoliczności, które działały niekorzystnie dla grających w tą grę i dla partyzantów wówczas. Celem było przybliżenie historii ugrupowania partyzanckiego, dowódcy Józefa Kurasia „Ognia” i 2 Kompanii – podkreślił dr Marcin Chorązki.

XI Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych zakończył się piknikiem historycznym dziś po południu.

RIRM 

drukuj