fot. prezydent.pl

Para prezydencka zainauguruje ogólnopolską akcję sprzątania lasu

W piątek na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka para prezydencka zainauguruje ogólnopolską akcję sprzątania lasu „sprzątaMY”. Co roku leśnicy wywożą z polskich lasów odpady, które wypełniłyby tysiąc wagonów kolejowych.

W wydarzeniu, oprócz prezydenta Andrzeja Duda oraz Agaty Kornhauser-Dudy, mają wziąć udział także szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, a także doradca prezydenta RP Paweł Sałek.

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się >>Sprzątanie Świata<< my będziemy sprzątać las. Dołącz do nas” – mówi prezydent Duda w spocie promującym akcję.

Lasy Państwowe informują, że prezydent wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej. Do akcji możemy włączyć się i my. W 430 nadleśnictwach w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Na stronie głównej LP można na interaktywnej mapie odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma się szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

LP zwracają uwagę, że śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie. Są także śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

 

Leśnicy dodają, że mimo regularnego sprzątania lasów, kolejne śmieci ciągle do nich trafiają. W zeszłym roku leśnicy wywieźli z lasów 109 tys. m sześc. śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych. Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania” – informują leśnicy.

Akcja sprzątania lasów ma związek z globalną inicjatywą „Sprzątania świata”. W Polsce „Sprzątanie świata” odbędzie się już po raz 26. Jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz.

 

PAP/RIRM

drukuj