fot. twitter.com/spychalski_b

B. Spychalski: Prezydent zaapeluje do T. Grodzkiego o szybkie przyjęcie ustawy ws. wyborów prezydenckich

Mamy nadzieję, że Senat i marszałek izby Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej przyjąć ustawę ws. wyborów prezydenckich; prezydent Andrzej Duda będzie o to apelował na spotkaniu z marszałkiem Grodzkim – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a w środę ma zaplanowaną rozmowę z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Jak dowiedziała się PAP, celem spotkań z marszałkami obu izb jest doprowadzenie do przyjęcia przez parlament nowego prawa wyborczego w jak najszerszym konsensusie politycznym.

Błażej Spychalski podkreślił, że spotkanie z marszałek Witek dotyczyło procedowanej przez parlament ustawy o wyborach prezydenckich.

„Panu prezydentowi zależy na tym, żeby ta ustawa była przyjęta w maksymalnym konsensusie sił politycznych w polskim Sejmie” – powiedział rzecznik prezydenta.

Jak dodał, prezydent Duda zaapelował do marszałek Witek o stworzenie jak najlepszych warunków, w których procedowanie ustawy, przy maksymalnym konsensusie, doprowadzi do przyjęcia rozwiązań, które będą zaakceptowane – jeżeli nie przez wszystkie, to przez niemal wszystkie siły polityczne w Sejmie.

Pytany o spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, Spychalski odparł: „Mamy nadzieję, że Senat i marszałek Senatu Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, żeby te rozwiązania – tak ważne i potrzebne – przyjąć jak najszybciej”.

„I o to będzie apelował pan prezydent” – dodał rzecznik prezydenta.

Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ma rozpocząć się dziś o godzinie 11.00.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia, czyli tzw. tarczy 2.0 – wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

PAP

drukuj