Ustawa o bezpłatnych lekach już u Prezydenta

Do podpisu prezydenta trafi teraz ustawa przyznająca bezpłatne leki osobom po 75 roku życia. Senat przyjął ustawę bez poprawek. Osoby starsze bez względu na status materialny, będą mogły otrzymać leki znajdujące się na specjalnym wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia – tzw. liście „S”. 

Pierwszy taki spis ma się pojawić najpóźniej do 1 września. Znajdą się w nim przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Receptę na darmowe leki będą mogli wystawić lekarze i niektóre pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

To pierwszy krok do tego, aby polskim seniorom żyło się lepiej – mówi senator Waldemar Kraska, szef senackiej komisji zdrowia.

– Pewną grupę leków, które używają codziennie będą mogli dostać za darmo. Wiemy, że 17 proc. polskich seniorów odchodzi od okienka aptecznego tylko dlatego, że nie ma pieniędzy na  ich wykupienie. Prawie 30 proc. osób starszych obniża sobie dawkę, aby tych leków starczyło na dłużej. Myślę, że jest to naprawdę dobry krok rządu pani Beaty Szydło. Jako lekarz, który na co dzień pracuje i widzi, że niejednokrotnie   pacjent trafia do szpitala, szczególnie w tym wieku starczym, tylko dlatego, że nie brał przepisanych mu przez lekarza leków. Żyjąc w XXI wieku w środku  Europy – takie rzeczy nie powinny mieć miejsca – podkreśla Waldemar Kraska.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie, odrzucono poprawkę Platformy Obywatelskiej dającą prawo do bezpłatnych leków także dzieciom do 18. r. życia, u których wykryto przewlekłą chorobą.

Maksymalny limit wydatków na realizację ustawy na lata 2016-2025 z budżetu państwa wyniesie ponad 8 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl