fot. lublin.eu

[TYLKO U NAS] Prof. Gil: Prezydent nie sprzeciwił się ustawie, ale sposobowi jej uchwalania

Prezydent Andrzej Duda nie sprzeciwił się ustawie, a samemu sposobowi jej uchwalania – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Andrzej Gil. Politolog odniósł się w ten sposób do weta prezydenta ws. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Prof. Andrzej Gil popiera decyzję prezydenta twierdząc, że doprowadzi to do powstania lepszej ustawy.

– Z jednej strony, to jest przykre, z drugiej, dobrze, że prezydent taką decyzję podjął. „Twarde prawo, ale prawo – dobre prawo” – tutaj zanosiło się na nie do końca dobre prawo, bo budziło zastrzeżenia i problemy (…) Pan prezydent obiecał – to jest jego oświadczenie publiczne – że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne rozwiązania prawne, jeżeli chodzi o kwestię sądownictwa i Sądu Najwyższego. Trzymamy pana prezydenta za słowo. Takie projekty się pojawią i zapewne będą procedowane. To, że reforma nieco się przesunie,  trudno, tak czasami jest – komentuje prof. Andrzej Gil.

Politolog  twierdzi, że prezydent wysłał ostrzegający sygnał w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości.

– Sensem tego, co pan prezydent powiedział, jest to, że PiS powinno poprzeć  prezydenta i powiedzieć – tak, pan prezydent ma rację, będziemy razem pracowali nad dokonaniem się reformy z mocą prawa i zrozumieniem społecznym. Jeżeli będzie inaczej, będzie to oznaczać, że PiS ma ze sobą problem – wnioskuje prof. Andrzej Gil.

 RIRM

drukuj