Prezydent Chin kontynuuje wizytę w Polsce

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. W poniedziałek przewodniczący CHRL spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Liderzy państw podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Następnie prezydent Chin rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło. Wieczorem odbyło się Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskie Forum Regionów. Uczestniczyli w nich m.in. prezydenci Polski  i Chin, premier Beata Szydło oraz przedstawiciele polskiego i chińskiego biznesu.

Polska to kraj ogromnych możliwości i lider europejskiego rozwoju – podkreśliła podczas Forum szefowa polskiego rządu Bata Szydło. Polska jest atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem inwestycyjnym – dodała premier.

– Zapoczątkowany przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dodatkowo zwiększać będzie atrakcyjność Polski, jej znaczenie w ramach połączeń komunikacyjnych i handlowych między Europą i Azją. Polska zadeklarowała swoje poparcie Dla Inicjatywy Pasa i Szlaku, podpisując podczas ubiegłorocznej wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach memorandum o porozumieniu w tej sprawie. Jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy środkowo-wschodniej przystąpiliśmy do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację Inicjatywy Pasa i Szlaku – powiedziała premier Beata Szydło.

Celem tych spotkań jest rozwój wzajemnych relacji i wykorzystanie szansy, jaką stwarzają perspektywy współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami – akcentował na Forum prezydent Andrzej Duda. Ale przede wszystkim – jak stwierdził szef państwa – poprawa warunków życia naszych obywateli.

– Wierzę w to, że wybierzecie państwo najlepsze rozwiązania, które będą sprzyjały rozwojowi gospodarczemu państwa firm i rozwojowi gospodarczemu naszych krajów, a przede wszystkim temu, co najważniejsze: podnoszeniu poziomu życia naszych społeczeństw, bo ten cel jest najważniejszy. Pan przewodniczący Xi Jinping cały ten wielki plan, swój program, nazwał wielkim chińskim marzeniem. Tak, my też mamy podobne marzenie i my też w Polsce, jako niedawno wybrane władze, mamy podobny cel – chcemy pracować dla naszych obywateli, dla naszego społeczeństwa, dla naszego kraju, po to, żeby Polakom żyło się jak najlepiej, żeby żyli na wysokim poziomie – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

Chińska para prezydencka przybyła do Polski w niedzielę i zakończy swoją wizytę we wtorek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl