fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę we Włoszech

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę we Włoszech. To jego pierwsza zagraniczna podróż w drugiej kadencji prezydenckiej.

Przed południem Andrzej Duda odwiedził Instytut Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

W przemówieniu prezydent przyznał, że jest dla niego wielką satysfakcją, iż może rozpocząć swoją wizytę we Włoszech od spotkania w placówce, która jest centrum walki od strony medycznej przeciwko koronawirusowi w tym kraju.

– Cieszę się, że we Włoszech, właśnie w Instytucie Spallanzaniego, mogę złożyć osobiście pani dyrektor, całej kadrze medycznej i naukowej Instytutu, wszystkim lekarzom i całemu personelowi medycznemu we Włoszech wyrazy szacunku i podziękowania za bohaterską walkę przeciwko koronawirusowi przez tyle miesięcy, w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy. Jest dla mnie także wielką satysfakcją, że w najgorszym czasie walki przeciwko koronawirusowi włoskich lekarzy wspierali także nasi lekarze w Lombardii – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Polski dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie dziś umowy o współpracy pomiędzy Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny.

Andrzej Duda podkreślał wagę porozumienia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Europy, w tym ws. produkcji materiałów ochronnych czy środków odkażających.

Następnie prezydent Polski spotkał się ze swoim włoskim odpowiednikiem Sergio Mattarellą. Obecnie trwają planarne rozmowy pod przewodnictwem obu prezydentów.

Jeszcze dziś planowane jest m.in. spotkanie i rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Włoch.

RIRM

drukuj