Czy będzie podwyżka kwoty wolnej od podatku?

Proponowana przez Andrzeja Dudę, który od 6 sierpnia będzie prezydentem, podwyżka kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł objęła by nawet 4 mln osób. Projekt popiera Beata Szydło, kandydatka PiSu na premiera.

Jeden z dzienników podał, że obecnie 1,8 mln osób jest poniżej progu kwoty wolnej od podatku. Po podwyżce kwoty wolnej od PIT będzie ich o ponad 2 mln więcej. Gazeta powołała się na dane Ministerstwa Finansów.

Poseł PiS-u, członek Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, mówi, że wśród tych 4 mln są osoby ubogie, a najczęściej te, które pobierają najniższą emeryturę.

– Bez sensu jest, aby osoby, które mają te minimalne emerytury, z jednej strony były beneficjentami opieki społecznej a z drugiej strony zabieramy im podatek. Trzeba uniknąć tego, więc należy zostawić tym osobom ten podatek. Po co rozszerzać biurokrację? Z jednej strony zabierać, z drugiej strony dawać. Te pieniądze w znacznej części są w opiece społecznej. Tutaj to powszechne zwolnienie kwoty wolnej od podatku oczywiście też budzi jakieś wątpliwości co do tych najbogatszych osób, ale to byłoby niezgodne z konstytucją jeśli kwota wolna od podatku byłaby różna dla różnych osób. Można założyć, że na przykład ktoś teraz zarabia więcej, a za pół roku może zarabiać mniej. To jest kwota roczna – powiedział poseł Henryk Kowalczyk.

Eksperci radzą skorzystać z przykładów innych krajów UE, gdzie wolna kwota od podatku, ale degresywna, czyli malejąca wraz ze wzrostem dochodów podatnika sprawdziła się. Za przykłady wskazują Hiszpanię, Litwę i Włochy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl