fot. arch.

Prezydent A. Duda: Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle aktualne; jego słowa były prorocze

Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle aktualne; słowa wypowiedziane na Westerplatte w 1986 r. były prorocze, wtedy nie wszyscy je zrozumieliśmy – mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Polaka napisze list do uczestników obchodów.

Prezydent w środę był gościem TVP Info; rozmowa dotyczyła m.in. setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, która przypada 18 maja. Andrzej Duda przypomniał, że Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., na dzisiejszym placu Piłsudskiego w Warszawie odprawił Mszę św. dla swoich rodaków, podczas której wypowiedział słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Prezydent zapowiedział, że z okazji rocznicy papieskich urodzin napisze list skierowany do osób, które w różnych miejscach będą gromadzić się, by upamiętnić postać Jana Pawła II.

„Sam osobiście chciałbym wziąć udział w uroczystościach, które będą w moim rodzinnym mieście – Krakowie. Kraków wiąże się dla mnie nieodmiennie z tym największym przeżyciem – wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego obecności” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał też wizyty Jana Pawła II w Zakopanem, Nowym Sączu oraz w 1987 r. na gdańskim Westerplatte.

„Te słowa, które wygłosił Ojciec Święty do młodzieży na Westerplatte; słowa, które chyba wtedy nie wszyscy zrozumieliśmy tak dokładnie, a z punktu widzenia tego, co potem stało się w naszych dziejach, jak później zmienialiśmy się, były one prorocze” – podkreślił.

„Słowa mówiące, że lepiej być niż mieć. Że być, czyli wierzyć, mieć swój świat wartości, swojej wiary, ideałów, których broni się jak tego Westerplatte. Mieć cel w życiu, od którego nie wolno zdezerterować, który za wszelką cenę trzeba utrzymać i obronić. W zestawieniu ze światem konsumpcji, którego my jeszcze nie mieliśmy, zrozumieliśmy te słowa dopiero później, kiedy czasy się zmieniły, kiedy przyszła wolna Polska w latach 90-tych” – mówił prezydent. Podkreślił, że wypowiedziane wówczas przez Papieża słowa są ciągle aktualne.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział również, że będzie starł włączyć się w akcję upamiętnienia Jana Pawła II.

„Przypominanie nie tylko postaci, ale także nauczania” – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że czas pontyfikatu Jana Pawła II był ważnym, dziś ważne jest, aby przypominać Polakom przesłanie Jana Pawła II.

„Abyśmy nie stracili tego toru” – zaznaczył.

„Ojciec Święty mówił do nas z okazji wielu okoliczności: przemian ustrojowych, kiedy przemawiał w polskim Sejmie i mówił o wyzwaniach stojących przed Polską; kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, kiedy mówił co tak naprawdę powinniśmy wnieść do tej zjednoczonej Europy, że powinniśmy tam iść z naszą tradycja, naszą wiara, że powinniśmy tam ją krzewić i umacniać, że dzisiaj Europa potrzebuje nas – Polaków takimi, jakimi jesteśmy” – przypomniał prezydent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl