PAP/Leszek Szymański

Weto prezydenta ws. Prawa oświatowego

Nowelizacja Prawa oświatowego trafia do kosza. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę. Nowe przepisy miały chronić dzieci przed indoktrynacją ze strony skrajnych organizacji społecznych.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego.

Nie podpiszę tej ustawy. Odmawiam jej podpisania – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Ustawa zakładała, że jeśli dana organizacja społeczna chciałaby przeprowadzić w szkole zajęcia pozalekcyjne, to musiałaby uzyskać zgodę kuratora oświaty. Na życzenie rodziców musiałaby także przedstawić materiały wykorzystywane do realizacji zajęć.

Na pewno jedną rzecz można o tej ustawie powiedzieć: nie zapewnia tego, na czym mi bardzo dzisiaj zależy. Zależy mi na tym, żebyśmy mieli po prostu spokój. Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć – tak szef państwa polskiego uzasadnił swoją decyzję.

Uzasadnił to w sposób, w jaki uzasadnił. Szkoda, bo to są znakomite przepisy, zresztą sam to podkreślał, że to są znakomite przepisy, więc tym bardziej jest to mało zrozumiałe – mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Jak zaznaczył, decyzja Andrzeja Dudy była zaskoczeniem, bo ustawa była konsultowana z kancelarią prezydenta.

Była to po części ustawa pana prezydenta, dlatego że projekt prezydencki został połączony do wspólnego rozpatrywania z projektem poselskim, więc krótko mówiąc, pan prezydent zawetował po części również swój projekt ustawy – zwrócił uwagę szef resoru edukacji i nauki.

Prezydent przypomniał, że już dwa lata temu postulował, by ostateczna decyzja w sprawie organizacji zajęć pozalekcyjnych w szkołach należała do rodziców, a nie kuratorów.

W jakiejś części te propozycje, które składaliśmy, zostały uwzględnione, choć trzeba jasno powiedzieć: nie wszystkie – podkreślił Andrzej Duda.

Nowelizacja od początku była krytykowana przede wszystkim przez lewicowo-liberalne środowiska. Prezydent przyznał, że otrzymał 133 listy protestacyjne, a pod nimi podpisy kilkudziesięciu organizacji pozarządowych oraz tysięcy osób prywatnych.

Są nawet takie listy, które są podpisane przez kilkanaście tysięcy osób jednocześnie. Niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co ja bym nazwał „społecznym kompromisem”. Nie było wysłuchania publicznego, bo nie zgodzono się na to wysłuchanie publiczne – zaznaczył Andrzej Duda.

Decyzję prezydenta z zadowoleniem przyjęła opozycja.

Prezydent postąpił słusznie, gdyż nie można pokazywać czerwonego światła organizacjom społecznym, które działają na rzecz uczniów – powiedział Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

Polska szkoła będzie mogła być szkołą wolną – mówiła Krystyna Szumilas, poseł KO

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek, poinformował, że temat nowelizacji Prawa oświatowego jest już zamknięty.

Pan prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swojego prawa, zawetował ustawę. To kończy prace nad tym projektem legislacyjnym – podsumował Rafał Bochenek.

To drugie weto prezydenta w sprawie tej ustawy. Taką samą decyzję szef państwa polskiego Andrzej Duda podjął także w marcu tego roku, wobec pierwotnego projektu nowelizacji Prawa oświatowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl