fot. KPRP

Prezydent RP w wywiadzie dla „Niedzieli”: Aborcja niepełnosprawnych to morderstwo

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem – podkreślił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w wywiadzie dla katolickiego tygodnika „Niedziela”, który przeprowadził ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny pisma.

W świątecznym wydaniu katolickiego tygodnika „Niedziela” ukazał się obszerny wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. Duża część artykułu poświęcona jest tematyce religijnej i roli wiary w tym trudnym dla Polaków okresie.

Na pytanie, jaki był cel ostatniej wizyty na Jasnej Górze, szef państwa polskiego odpowiedział, że przyjechał, by modlić się przede wszystkim za Ojczyznę, ale też za rodaków, za cierpiących, chorych i za wszystkich tych, którzy dzisiaj stają do walki przeciwko koronawirusowi.

„Chciałem pomodlić się w intencji służby, którą pełnią w tych dniach ludzie bardzo różnych zawodów, poczynając od lekarzy, pielęgniarek, przez strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, wszystkich służb mundurowych, ale i te osoby, które mimo ryzyka zarażenia obsługują kasy w sklepach, czy listonoszy” – wskazał Andrzej Duda.

Redaktor naczelny tygodnika „Niedziela” zapytał prezydenta o sprawy związane z ochroną życia, a zwłaszcza o obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję”, który jest w Sejmie oraz o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

„Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem. Jeżeli projekt w tej sprawie znajdzie się na moim biurku, to z całą pewnością zostanie przeze mnie podpisany. Jestem zdania, że Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć wniosek grupy 119 posłów dotyczącego właśnie przesłanki eugenicznej” – mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda odnosi się także do obostrzeń, które obowiązują wszystkich Polaków w czasie epidemii, m.in. ograniczeń, którymi dotknięte są osoby wierzące. Powiedział, że dla wielu ludzi wprowadzone obostrzenia są bardzo dotkliwe. Przyznał, że uczestniczył wraz z żoną we Mszy św. transmitowanej przez internet tak, jak miliony Polaków.

Pytany o kapłanów odseparowanych od wiernych, prezydent odpowiedział, że to „jest dla nas czas duchowej próby”.

„Chcę życzyć przede wszystkim spokojnych świąt. Świąt, które uspokoją ducha. Wierzę w to głęboko, że także my z tego trudnego stanu, w którym się dzisiaj znaleźliśmy, wstaniemy. Niech te święta będą dla nas wszystkich symbolem odrodzenia. Wszystko w rękach Opatrzności” – podkreślił szef państwa polskiego.

W wywiadzie Andrzej Duda odpowiada też na pytania o wybory korespondencyjne, kampanię w cieniu wirusa oraz rolę Unii Europejskiej w walce z pandemią.

Tygodnik Katolicki Niedziela jest dostępny w kioskach prasowych i w parafiach. Można też zamówić e-wydanie [zobacz].

Tygodnik Katolicki Niedziela/radiomaryja.pl

drukuj