Prezydent do górników: Przemysł wydobywczy i energetyka fundamentem bezpieczeństwa

Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do świętujących w piątek Barbórkę pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

W liście do górników, odczytanym podczas piątkowych uroczystości w Katowicach przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Duda złożył życzenia oraz wyrazy uznania i wdzięczności całemu środowisku górniczemu.

Podkreślił, że węgiel, nazywany tradycyjnie „czarnym złotem”, to źródło istotnych wartości społecznych, ekonomicznych i cywilizacyjnych, a obecnie wiąże się także z czystymi technologiami oraz takimi projektami jak „zaawansowana technologicznie produkcja wodoru czy syngazu z węgla”.

„Projekty te budzą duże nadzieje i oczekiwania, ponieważ ich realizacja na masową skalę może odegrać ważną rolę z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego Polski i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej” – napisał prezydent.

W tym kontekście – w ocenie Andrzeja Dudy – znaczenia nabiera zbliżająca się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w grudniu w Katowicach, w miejskiej Strefie Kultury na terenie dawnej kopalni „Katowice”.

„Trudno nie dostrzec w tym świadectwa czasów: z jednej strony – to efekt i widomy znak sukcesu polskiej dobrej transformacji, a z drugiej – symbol budowania nowoczesnej Polski kolejnego stulecia, która stawia na rozwój i postęp w oparciu o dziedzictwo i tradycję” – ocenił prezydent, gratulując Polskiej Grupie Górniczej sukcesów w „poszukiwaniu nowoczesnych i ekologicznych sposobów wydobycia i zastosowania polskiego węgla”, by polski węgiel stał się ekologicznym surowcem energetycznym, porównywalnym pod względem wielkości emisji do odnawialnych źródeł energii.

„Doroczne uroczystości barbórkowe są wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji, którą górnicy pielęgnują od wieków. Barbórka to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów, wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje często szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska. Cieszę się, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały niedawno uhonorowane wpisaniem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom” – czytamy w liście.

Prezydent zauważył, że tegoroczna Barbórka zbiega się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał że Sejm ustanowił 2019 r. Rokiem Powstań Śląskich.

„Ufam, że będzie to okazja do złożenia hołdu wszystkim osobom zasłużonym w zmaganiach o prawo przynależności tych ziem do naszej wolnej ojczyzny. Pamięć o poświęceniu pokoleń Ślązaków, w tym wielu rodzin górniczych, dla ocalenia polskości Śląska pozostaje trwałym fundamentem dziedzictwa narodowego i tożsamości regionalnej” – wskazał Andrzej Duda.

W najbliższy wtorek prezydent weźmie udział w obchodach Barbórki w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl