fot. prezydent.pl

Prezydent wręczył noty identyfikacyjne rodzinom ofiar totalitaryzmów

Rodziny 12 ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne swoich bliskich. Uroczystość z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

W ceremonii, oprócz krewnych ofiar, wzięli udział także m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i wojska.

To ważny moment w historii, w którym państwo może pochylić głowę przed swoimi bohaterami – mówił podczas uroczystości prezydent Polski Andrzej Duda.

– Dzisiaj pochylamy głowę przed ich godnością i oddajemy im honor i oddajemy ich w jakimś sensie w państwa ręce. W pewnym sensie w związku  z tym można powiedzieć, że to nie jest dzień żałoby, tylko jest to dzień może nie radosny, ale w jakimś ujęciu dla mnie jako prezydenta jest to dzień spełnienia. Spełnienia obowiązku przez państwo Polskie. Przez państwo Polskie, które w ten sposób pokazuje, że jest prawdziwie wolne, prawdziwie niepodległe, że prawdziwie rozumie, co to znaczy jego interes. Interes bezpieczeństwa w związku z tym polskiego państwa, polskich obywateli, interes wynikający ze służby dla Rzeczpospolitej – podkreślił prezydent.

Noty identyfikacyjne otrzymały rodziny m.in. Stanisława Biziora ps. ,,Śmigło” i ,,Eam”, ppłk. Stefana Długołęckiego i Czesława Dumy ps. ,,Nieznany”.

Zidentyfikowane przez IPN szczątki ofiar zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

RIRM

drukuj