fot. PAP/Andrzej Lange

Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju

Na wtorek wstępnie zaplanowane jest posiedzenie prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

W marcu prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński.

Instytucja sędziego pokoju miałaby powstać po to, żeby – jak mówił prezydent – „częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać”. Chodzi m.in. o kwestie prostych sporów sąsiedzkich czy sprawy mandatowe. Pierwsza dyskusja prezydenckiego zespołu na temat projektu dotyczącego sędziów pokoju zaplanowana jest wstępnie na wtorek – przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

W posiedzeniu ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda, a także m.in. lider Kukiz’15 Paweł Kukiz oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Paweł Kukiz przedstawił prezydentowi założenia swojego projektu dotyczącego wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Szef zespołu prof. Piotr Kruszyński, mówił wcześniej, że chciałby, aby do wakacji był gotowy prezydencki pakiet rozwiązań obejmujący projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego, w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, w Kodeksie postępowania cywilnego oraz najprawdopodobniej projekt zmian w konstytucji.

TV Trwam News

drukuj