fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydenci A. Duda i D. Trump zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Donald Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Andrzej Duda poinformował o inwestycji Google’a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1275907037944254464

„W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce” – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu.

„Stany Zjednoczone i Polska niedawno podpisały kilka długoterminowych kontraktów np. na płynny gaz naturalny z USA, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych” – podkreślił amerykański prezydent.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że Polska i USA rozwijają współpracę gospodarczą w zakresie energetyki i budowania bezpieczeństwa energetycznego.

„Dzisiaj trzeba powiedzieć, że USA współdziałają w zakresie tworzenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także i Europy Środkowej” – mówił.

Polski prezydent wskazywał, że realizowane w Polsce inwestycje – rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz planowana budowa gazoportu w Gdańsku – służą temu, aby odbierać gaz skroplony i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale także dla krajów Europy Środkowej, które – jak zauważył – „w znakomitej większości są uzależnione od Rosji”.

„Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe” – podkreślił.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że wraz z prezydentem Andrzejem Dudą potwierdził „wagę sojuszu” pomiędzy Polską i USA.

„Podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i już cieszę się na podpisanie umowy o współpracy obronnościowej” – dodał Donald Trump.

Przypomniał, że Polska niedawno kupiła 32 najnowsze samoloty F-35, które – jak mówił – są najlepszymi myśliwcami na świecie. Podkreślił przy tym, że Polska jest jednym z tylko ośmiu państw NATO, które przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Dodał, że inne kraje „nie poradziły sobie aż tak dobrze”.

„Cały czas im to powtarzam, udało nam się ich trochę zmotywować, ale niewystarczająco” – zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

Powtórzył także, że USA będą zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech i że część z nich może zostać przeniesiona do innych krajów Europy, w tym Polski. Prezydent USA krytykował Berlin za zbyt niskie w jego ocenie wydatki na obronność.

„Będziemy redukować nasze siły w Niemczech, niektórzy żołnierze wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie, Polska będzie jednym z tych miejsc” – wyjaśnił prezydent Donald Trump. Polski prezydent przyznał, że istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Podkreślił zarazem, że nie chce, aby Stany Zjednoczone wycofywały swoje siły z Europy, ale z radością przyjmie kolejne amerykańskie oddziały w Polsce.

W roku 2019 (12 czerwca i 23 września) Prezydenci Polski i USA podpisali dwie wspólne deklaracje o pogłębianiu współpracy obronnej przewidujące zwiększenie obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce o tysiąc (łącznie do ok. 5500 żołnierzy) oraz zapewnienie trwałej obecności wojskowej USA na terytorium RP, jak też wskazujące lokalizacje poszczególnych projektów.

W trakcie rozmów delegacji poruszona została również kwestia zwalczania epidemii koronawirusa.

„Polscy naukowcy będą współpracować z amerykańskimi nad wynalezieniem szczepionki i leku na koronawirusa” – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Donald Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa.

„Pracujemy nad nią bardzo mocno; być może czeka nas wkrótce piękna niespodzianka” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że firma Google oficjalnie opublikowała informację, że zainwestuje w centrum nowoczesnych technologii w Polsce.

„Inwestycja będzie większa niż Microsoftu” – powiedział.

Kolejnym tematem rozmów była kwestia 5G.

„Podpisaliśmy wspólną deklarację odnośnie 5G (we wrześniu 2019 r. – PAP). Polska jest liderem, jeżeli chodzi o korzystanie z zaufanych dostawców i zaufanego sprzętu i właściwych łańcuchów dostaw, dlatego współpracujemy z Polską. Polska też korzysta z usług amerykańskich firm” – powiedział Donald Trump. 5G to najnowsza technologia łączności, która jest na etapie tzw. walidacji, czyli dokładnego sprawdzania parametrów technicznych siecij

Prezydenci Polski i USA rozmawiali najpierw w „cztery oczy”, potem odbyły się rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców; na koniec – konferencja prasowa. Była to trzecia wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu oraz jego piąte oficjalne, dwustronne spotkanie z Trumpem.

PAP/TV Trwam News

drukuj