Prezydenci USA i Chin o „pogardzie” Pjongjangu wobec świata

Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, rozmawiali przez telefon o „pogardzie” Korei Płn. wobec świata oraz jej wysiłkach w celu destabilizacji Azji Północno-Wschodniej; uzgodnili, że maksymalnie zwiększą presję na Pjongjang – podał w poniedziałek Biały Dom.

Przywódcy zgodzili się na „maksymalne zwiększenie presji na Koreę Północną poprzez twarde stosowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – brzmi komunikat Białego Domu.

Zgodnie z oświadczeniem Trump i Xi w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej poruszyli temat „pogardy Korei Północnej wobec społeczności międzynarodowej i jej (Korei) wysiłki mające na celu destabilizację Azji Północno-Wschodniej”.

Na czwartek zaplanowano spotkanie RB ONZ na szczeblu ministerialnym, które dotyczyć będzie Korei Północnej.

W czwartek władze Korei Płn. zagroziły, że użyją broni jądrowej, by – jak to ujęto – „zatopić” Japonię, a USA obrócić w „popiół i ciemność” za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nowych sankcji. W piątek Pjongjang przeprowadził drugą w ostatnich tygodniach próbę z rakietą balistyczną, która przeleciała nad Japonią, co oznacza, że jest w stanie dosięgnąć pociskiem rakietowym amerykańskiej wyspy Guam.

Po tym teście amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson apelował do społeczności międzynarodowej, a zwłaszcza Rosji i Chin, które mają największy wpływ na władze w Pjongjangu, o podjęcie nowych działań wobec Korei Północnej. Z kolei w sobotę doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego generał H.R. McMaster powiedział, że w rozwiązaniu kryzysu w Korei Północnej brane są pod uwagę wszystkie opcje, w tym militarna.

W ubiegły poniedziałek RB ONZ nałożyła na Koreę Płn. nowe sankcje, które są odpowiedzią na próbę nuklearną z 3 września. Przewidują one wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl