fot. PAP/EPA

Biały Dom: D. Trump w grudniu weźmie udział w szczycie NATO w W. Brytanii

Prezydent USA Donald Trump weźmie udział w szczycie NATO, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii od 2 do 4 grudnia – poinformował w piątek Biały Dom. Trump ma zamiar rozmawiać m.in. o postępach w zwiększaniu przez państwa sojusznicze wydatków na obronność.

Prezydent chce poruszyć też takie kwestie jak zagrożenia „płynące z cyberprzestrzeni oraz dotyczące krytycznej infrastruktury oraz sieci telekomunikacyjnych i związane z terroryzmem” – głosi komunikat Białego Domu.

Donald Trump jeszcze w kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku krytykował sojuszników, którzy nie wypełniają zobowiązania do przeznaczania na obronność kwoty w wysokości co najmniej 2 proc. PKB; szczególnie mocno naciska w tej sprawie na Niemcy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił niedawno, że brak przywództwa ze strony USA powoduje „śmierć mózgu NATO”. Dodał, że USA wykazują oznaki „odwracania się plecami” do partnerów z Sojuszu, o czym – jego zdaniem – świadczy nagła decyzja o wycofaniu wojsk z północno-wschodniej Syrii, jaką w październiku podjął Trump bez konsultacji z sojusznikami. Później Macron łagodził swoją wypowiedź, podkreślając, że Sojusz potrzebuje więcej współpracy między krajami.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl