fot. pixabay.com

Rekordowo niski przyrost ludności w Chinach

W Chinach spis powszechny wykazał rekordowo niski przyrost ludności. Według medialnych doniesień chińskie władze mają zezwolić rodzinom na posiadanie trójki potomstwa.  

W Chinach przez wiele lat prowadzona była polityka jednego dziecka. Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy to chińskie władze zezwoliły Chińczykom na posiadanie  dwojga potomków. Nie odwróciło to jednak negatywnego trendu demograficznego i spadku liczby urodzeń. Potwierdzają to najnowsze dane spisu powszechnego.

W 2020 roku w Chinach przyszło na świat 12 mln dzieci. To najmniej od 59 lat. Spadek liczby urodzeń związany jest m. in. z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Jak donosi oficjalna agencja prasowa, w tym kraju władze mają zezwolić obywatelom na posiadanie trójki dzieci.

– Z jednej strony jest to szansa dla tych dzieci, które nie zostaną abortowane, więc faktycznie ich życie zostanie uchronione  – zauważył Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Piotr Guzdek dodał, że walka o większą dzietność w Chinach spowodowana jest wyłącznie czynnikami ekonomicznymi. Dzieci traktowane są tam jako element systemu gospodarczego – dobro użytkowe, a nie godziwe.

– A więc tu nie patrzy się z perspektywy personalistycznej, ze względu na tożsamość rodziców, tożsamość osobową i tożsamość poczynającego, rodzącego się dziecka, ale z perspektywy rodziców jako pewnego elementu łańcucha produkcyjnego – wskazał Piotr Guzdek.

Wymienione elementy mają zabezpieczyć system socjalny i ubezpieczeń społecznych. Wszystko to – jak wskazuje Piotr Guzek – sprowadza się do niezwykle instrumentalnego traktowania dziecka.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl