W Sejmie głosowanie nad projektami dot. pomocy dla niepełnosprawnych

Sejm będzie dziś głosował nad projektami w sprawie pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci jak i dorosłych. Są one odpowiedzią rządu na trwające od wielu dni protesty – okupacyjny rodziców w Sejmie i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przed Sejmem.

Projekt dotyczący dzieci przewiduje, że świadczenie pielęgnacyjne dla ich opiekunów od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Protestujących rodziców propozycja ta nie zadowala. Domagają się podwyżki do poziomu płacy minimalnej już teraz.

Posłowie będą także głosować w sprawie rządowego projektu dotyczącego zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Projekt rządu, realizując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przywraca świadczenia odebrane w ub. roku. Był on rozpatrywany razem z dwoma projektami autorstwa PiS i SLD; wprowadzono do niego niektóre propozycje zawarte w tych poselskich projektach.

Poseł PiS Wiesław Janczyk mówił w Sejmie, że rządowy projekt nie jest uczciwą propozycją.

Trybunał Konstytucyjny zlitował się nad bardzo słabą grupą społeczną w Polsce i proszę o tym pamiętać. To nie jest akt dobrej woli. Posłowie PO i PSL głosowali za odebraniem zasiłku pielęgnacyjnego dla 140 tys. rodzin w Polsce. Ten zasiłek odebrano, m.in. matce, która wychowuje dwóch niewidomych synów – zwrócił uwagę poseł Wiesław Janczyk.

Przed Sejmem trwa protest głodowy dwóch opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W najbliższych dniach mogą dołączyć do nich kolejne osoby.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl