fot. TT/ArchKrakowska

Wadowice: Rusza proces kanonizacyjny rodziców św. Jana Pawła II

W Wadowicach rozpocznie się dziś proces kanonizacyjny rodziców Świętego Jana Pawła II, Emilii i Karola Wojtyłów. Uroczysta sesja trybunałów odbędzie się o godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Później rozpocznie się Eucharystia, której będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W liście z okazji Roku Rodziny Jan Paweł II napisał, że „rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek”. Papież Franciszek w trakcie kanonizacji Jana Pawła II nazwał Go patronem rodziny.

– Jan Paweł II wiele w swoim nauczaniu wskazywał na ważność i wielką odpowiedzialność rodziny. I myślę, że tutaj na przykładzie św. Jana Pawła II i Jego rodziny możemy w ten sposób podkreślić rolę rodziny w wychowaniu dzieci, w  ubogacaniu siebie nawzajem – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Dlatego – jak akcentował ks. abp Mieczysław Mokrzycki – tak bardzo istotnym sygnałem jest dzisiejsze rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego Rodziców Papieża Polaka.

– I myślę, że to będzie bardzo ważne, bo pokaże nam, jaki wpływ ma rodzina następnego pokolenia swoich dzieci, żeby one właśnie były później kimś, żeby mogły rozwijać swoje powołanie, by mogli stawać się bardziej ludźmi – zaznaczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki

Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią Trybunału jest ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Emilia i Karol Wojtyłowie pobrali się w 1906 roku w Krakowie. Mieli trójkę dzieci; Edmunda, Olgę, która zmarłą tuż po urodzeniu i chrzcie oraz Karola – późniejszego Papieża. Gdy Emilia była w stanie błogosławionym z synem Karolem, lekarze uznali, że ciąża zagraża jej życiu. Karol – senior, który był porucznikiem, z powodu postępującej choroby żony postanowił przejść w stan spoczynku. Po śmierci Emilii w 1929 roku, zajął się domem i synami. Zmarł z powodu niewydolności serca w wieku 63 lat w 1941 roku.

 

TV Trwam News

drukuj