fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Sadurska: deklaracja państw ABC podpisana w Dubrowniku

Wspólna deklaracja dotycząca współpracy przyjęta podczas forum państw Trójmorza wynika z potrzeby nowego sojuszu, który będzie realną siłą w Unii Europejskiej – powiedziała na antenie Radia Maryja Małgorzata Sadurska.

Szefowa Kancelarii Prezydenta odniosła się do podpisanego w chorwackim Dubrowniku dokumentu dotyczącego współpracy 12. państw w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Minister Sadurska podkreśliła, że wszystkie państwa tzw. grupy ABC łączą istotne sprawy, które mogą być dyskutowane wspólnie. Dodała, że konieczna jest intensyfikacja stosunków oparta m.in. na interesie ekonomicznym.

Ta intensyfikacja działań we współpracy z państwami grupy ABC jest niesłychanie ważna przede wszystkim dlatego, że potrzebny jest proces integracji – integracji przez budowę więzi i połączenia na osi Północ-Południe. Wszyscy widzieli, że silne państwa, zjednoczone państwa regionu są swoistą korzyścią. To jest to, że możemy być lepszym głosem, silniejszym głosem i słyszalnym na forum europejskim oraz możemy być podmiotem, który będzie występował realnie, przede wszystkim jeżeli chodzi o fundusze unijne i finansowanie tych niezwykle ważnych rzeczy jak np. budowa dobrych połączeń drogowych – powiedziała Małgorzata Sadurska.

Prezydent Andrzej Duda zakończy dziś wizytę w Chorwacji, gdzie uczestniczy w forum państw Trójmorza. Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Austrii, Czech. Rumunii, Słowacji i Węgier.

Kolejne forum państw Trójmorza na wysokim szczeblu planowane jest w czerwcu 2017 roku we Wrocławiu.

RIRM

drukuj