Spotkanie premierów państw grupy V4 z kanclerz Niemiec

UE potrzebuje poważnej dyskusji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu zaznaczyła, że kryzys migracyjny należy rozwiązywać m.in. poprzez wzrost pomocy humanitarnej.

W Warszawie trwa spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier Polski na konferencji przed rozmowami podkreśliła, że trzeba poszukiwać projektów, które łączą, a nie dzielą.

Odnosząc się do debaty o przyszłości Europy po wyjściu Wlk. Brytanii, premier Beata Szydło powiedziała, że Polska chce poszukiwać takich rozwiązań, które będą wzmacniały UE.

Polska chcę wzmacniać rynek wewnętrzny i sprzeciwia się działaniom protekcjonistycznym. Potrzebna jest pozytywna wizja wzmocnienia wspólnego rynku. To jest jedna z dróg do umacniania wspólnoty. Unia Europejska potrzebuje również poważnej dyskusji poświęconej kwestiom bezpieczeństwa, zarówno w tym wymiarze zewnętrznym jak i w tym wymiarze wewnętrznym. Będziemy rozmawiać również o tym jak skutecznie reagować na wyzwania związane z terroryzmem i z kryzysem migracyjnym. Polska jest orędownikiem poszukiwania kompromisu. Chcemy ażeby ten kompromis budować w oparciu o zwiększeniu pomocy humanitarnej dla państw regionów w których toczą się wojny – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier Beata Szydło zwróciła też uwagę na niepokojące informacje dotyczące pogorszenia sytuacji na Ukrainie.

Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całej UE. Inspirowane z Moskwy zwiększenie napięcia regionalnego nie służy budowaniu zaufania i przewidywalności w Europie – powiedziała Szydło.

Wizyta Angeli Merkel i grupy V4 w Warszawie to element przygotowań do nieformalnego szczytu 27. państw członkowskich UE. Odbędzie się on 16 września w Bratysławie.

RIRM

drukuj