fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ks. abp Polak: zgoda i jedność drogą do osiągnięcia dobra całego narodu

Na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku wpisują się one w ogólnopolskie dziękczynienie za 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński w homilii powołał się na słowa Ojca św. Franciszka, który podczas ŚDM mówił o zgodzie i jedności, jako drodze do osiągnięcia dobra całego narodu.

Ks. abp Polak przypomniał, że przypadająca dziś uroczystość jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu – po Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której księża biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej.

Ks. abp Wojciech Polak wskazał także, na wielkie znaczenie ikony Pani Częstochowskiej, która – jak powiedział – dla Polaków jest szczególnym znakiem obecności Boga. Dodał, że polska tożsamość jest ściśle złączona z tym obrazem.

– Najgłębsza prawda o nas samych, nasza tożsamość, jest zatem nieodłącznie związana z tym cudownym miejscem, z Jasną Górą zwycięstwa, ze szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej, w które wierzymy i w którym pokładamy nadzieje, bo to właśnie tutaj możemy poczuć, dotknąć konkretnej i przezornej czułości naszej Matki. Tutaj, podobnie jak w Kanie, jej matczyne spojrzenie obejmuje dzisiaj każdą i każdego z nas. Tutaj jesteśmy w szkole posłuszeństwa i zawierzenia Jezusowi we wszystkich sytuacjach – podkreślił ks. abp Polak.

Po homilii księża biskupi wraz z wiernymi na jasnogórskich błoniach odnowili Akt Zawierzenia Matce Odkupiciela. Uroczystości z Jasnej Góry transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj