fot. www.jasnagora.com

13. Jasnogórskie Wieczory Organowe

Na Jasnej Górze trwają 13. Jasnogórskie Wieczory Organowe. Przez cztery kolejne soboty Adwentu w jasnogórskiej bazylice będą odbywały się koncerty organowe, podczas których będzie można usłyszeć utwory znanych kompozytorów.

Tegoroczna edycja odbywa się pod  hasłem: „W duchu wdzięczności za dar za kanonizacji św. Jana Pawła II”. Tradycyjnie koncerty odbywają się podczas Adwentu i są jedną z form przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

W jasnogórskiej bazylice wykonywane będą utwory różnych kompozytorów, wśród nich znajdą się: Mendelson, Äberg, Mushel, Massenet, Dieckmann, Boellmann, Duruflé, Dupré, Gounod, Nowowiejski. Przy organach zasiądą: Henryk Gwardak, Przemysław Kmieć, Jerzy Kukla, Paweł Pawłowicz oraz Jarosław Jasiura.

Jak powiedział, podczas rozpoczęcia tegorocznej edycji,  o. Sebastian Matecki – celem koncertów jest skłonienie do refleksji i pomoc w wewnętrznym przygotowaniu do Narodzenia Pańskiego.

Po raz 13. tu w Częstochowie gromadzimy się na Jasnogórskich Wieczorach Organowych, które przez muzykę sakralną, w tym wspaniałym wnętrzu jasnogórskiej bazyliki, przy cudownych instrumentach i wspaniałych wykonawcach, mają skłonić nasze serca ku refleksji: Ponieść je na wyżyny ku niebu, a czasem może przywołać do porządku, bo muzyka ma również charakter profetyczny, parenetyczny i wychowawczy. Temu służą nasze spotkania. Bardzo się cieszę, że odpowiedzieliście na to zaproszenie już dzisiaj” – powiedział o. Matecki.

Każdy sobotni koncert rozpoczynać się będzie tradycyjnie o godz. 19.00. Wstęp wolny!

12 wieczory organowe

Kliknij, aby powiększyć

RIRM/jasnagora.com

drukuj