fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Merkel: musimy zastanowić się, jak wzmocnić UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że po referendum w Wielkiej Brytanii, Unia Europejska musi ponieść konsekwencje i zastanowić się, jak być silniejsza w przyszłości. Jak oceniła, trzeba się skupić na tym, co jest wspólne.

Merkel powiedziała na dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, że tematem jej rozmów w Warszawie są m.in. przygotowania do szczytu w Bratysławie.

16 września na nieformalnym szczycie UE w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii. 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej.

– Spotkanie w Bratysławie będzie spotkaniem 27 państw członkowskich z powodu negatywnego referendum, jakie odbyło się w Wielkiej Brytanii i nad którego wynikiem bardzo ubolewamy. Teraz musimy ponieść konsekwencje i zastanowić się w jakich dziedzinach Unia Europejska musi być silniejsza w przyszłości – powiedziała kanclerz Niemiec.

„Chcemy się skupić na tym, co jest wspólne, na tym co nas popchnie do przodu, żebyśmy na takiej podstawie stworzyli agendę.” – dodała kanclerz Niemiec.

Jak dodała, na szczycie w Bratysławie temat bezpieczeństwa również będzie miał zasadnicze znaczenie.

– Możemy zrobić więcej pod kątem bezpieczeństwa i obronności. Traktat lizboński daje nam tutaj więcej możliwości – podkreśliła Merkel.

Jej zdaniem, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, ,,to nie chodzi tylko i wyłącznie o zwalczanie terroryzmu”.

– W tym zakresie mamy cały szereg projektów, które niestety nie zostały zrealizowane w Unii Europejskiej – mówiła kanclerz Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj