Komisja Weryfikacyjna ws. reprywatyzacji

Prawo i Sprawiedliwość chce powołać specjalną komisję, która zbada nieprawidłowości związane z reprywatyzacją w Warszawie. Komisja mogłaby cofać decyzje dotyczące zwrotu nieruchomości, które zostały podjęte niezgodnie z prawem.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, podziękował Ministerstwu Sprawiedliwości za opracowanie planu jak poradzić sobie z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji.

– W Ministerstwie Sprawiedliwości, dzięki inicjatywie panów ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego, został opracowany projekt ustawy, która pozwoli rozwiązać te problemy, które powstały w związku z tą ogromną niesprawiedliwością jaka zdarzyła się w Warszawie i także wielu innych miejscach z tymi nadużyciami, aferami – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Komisja weryfikacyjna otrzyma specjalne uprawnienia. Jak wskazywał wiceminister Patryk Jaki, jej pracami pokieruje przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości, a jej członków wybierze parlament. W pracach komisji będzie uczestniczyć także Rada Społeczna do której zaproszone zostaną ruchy miejskie i lokatorskie.

– Komisja weryfikacyjna, która ma powstać to będzie coś znacznie więcej niż komisja śledcza. Dlatego, że będzie miała wyjątkowe uprawnienia. Nie tylko będzie pracowała jawnie. Będzie miała prawo przesłuchać każdego, ale także będzie miała prawo nakładania milionowych rekompensat jeżeli uzna to za stosowne, stosowania wpisów w księdze wieczystej, wnioskowania o wznowienie postępowania, o przyznanie prawa czy też w końcu zwrotu  do kamienic – podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minister Zbigniew Ziobro mówił, że jeżeli komisja uzna, że doszło do nieprawidłowości będzie mogła podjąć konkretną decyzję.

– Będzie można odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość w tym kamienice osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując tę kamicę bądź też będzie mogła nakładać wielomilionowe rekompensaty, które będą odpowiadały wartości tych przejętych bezprawnie nieruchomości warszawskich – akcentował minister Ziobro.

Nad pracami komisji będzie czuwać sąd administracyjny. Do niego też strony postępowania będą mogły się odwołać. Propozycje Prawa i Sprawiedliwości krytykuje opozycja, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Jej zdaniem komisja będzie politycznym teatrem.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj