fot. PAP/Jakub Kamiński

Min. Z. Ziobro: Ściągalność alimentów do Funduszu Alimentacyjnego wzrosła przeszło 2,5-krotnie

Po zmianie przepisów prawa karnego związanego z pociąganiem do odpowiedzialności osób, które uchylają się od płacenia alimentów, ich ściągalność do Funduszu Alimentacyjnego wzrosła przeszło 2,5-krotnie – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister Ziobro powiedział, że dzięki wprowadzonym zmianom w prawie, które przygotowało MS, „dziesiątki tysięcy polskich dzieci po raz pierwszy w życiu otrzymały wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców”.

Poinformował, że po zmianie przepisów prawa karnego związanego z pociąganiem do odpowiedzialności osób, które uchylają się od płacenia alimentów, „ściągalność alimentów do Funduszu wzrosła przeszło 2,5-krotnie, o ponad 160 proc. zwiększyła się ilość wpłacanych kwot alimentów w stosunku do stanu prawnego i faktycznego sprzed zmiany tychże przepisów, jeżeli chodzi o walkę z niepłaceniem alimentów”.

„Obowiązkiem rodziców niezależnie od trudnych relacji, które czasami następują pomiędzy nimi, jest troszczyć się o własne dzieci” – podkreślił minister.

„Miarą cywilizacji państwa, miarą cywilizacji kultury danego państwa jest to, że tworzy się takie ramy, aby dbać o tych najsłabszych, najbardziej bezbronnych, również w obszarze zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dzieci” – powiedział Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj