PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro: Sławomir Kowalski wielokrotnie wyciągał pomocną dłoń do polskich rodzin

Sławomir Kowalski wielokrotnie wyciągał pomocną dłoń do polskich rodzin, które znajdowały się w strasznym dramacie – podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na uroczystości odznaczenia wydalonego z Norwegii konsula RP.

Były konsul Sławomir Kowalski został odznaczony przez ministra sprawiedliwości medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości”.

Zbigniew Ziobro na uroczystości wskazał, że państwo polskie powinno opiekować się polskimi dziećmi, gdziekolwiek się znajdują.

„Państwo polskie winno okazywać opiekę dzieciom, ale też ich rodzicom, zwłaszcza wtedy, kiedy są poza granicami i znajdują się w sytuacji dramatycznej czy w opresji – bywa też niestety, że w opresji obcego państwa” – powiedział minister sprawiedliwości.

Jak podkreślił, konsul Kowalski wielokrotnie okazał osobistą odwagę, empatię i zaangażowanie.

„Wyciągał tę pomocną rękę symbolizującą państwo polskie do rodzin, które były bezradne i znajdowały się w sytuacji beznadziejnej, znajdowały się w strasznym dramacie, który może sobie wyobrazić tylko rodzic tracący swoje dziecko” – mówił Prokurator Generalny.

Według Zbigniewa Ziobry konsul udzielił pomocy ponad 150 polskim rodzinom.

„Dzięki jego pomocy w bardzo wielu wypadkach udało się odzyskać polskie dzieci” – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Dodał, że trzeba również powiedzieć o „drugiej stronie tej historii”.

„W wielu wypadkach dotyczących kilkudziesięciu dzieci polskie rodziny dzieci nie odzyskały” – powiedział szef resortu.

Jak zaznaczył, problem ten dotyczy także rodzin z innych krajów.

„Urząd, działając często bezwzględnie, w tle którego widać duże interesy ekonomicznie, odbiera bezdusznie dzieci i nie widzi w tym większych problemów, że te dzieci trafiają do innych rodzin zastępczych” – mówił minister Ziobro.

Jego zdaniem mechanizm temu towarzyszący jest związany z „dużymi pieniędzmi”.

„Rodziny należy bronić zwłaszcza wtedy, kiedy ta rodzina dobrze funkcjonuje, kiedy jest rodziną, w której jest miłość. Państwo powinno takie rodziny wspierać” – dodał.

Zbigniew Ziobro w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości uhonorował konsula medalem, który – jak mówił – Kowalskiemu „należy się bardziej niż komukolwiek innemu”.

„Oby więcej takich konsulów, oby więcej polskie rodziny miały takiego wsparcia” – powiedział minister.

„Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, które przyjmuję z wielką wdzięcznością i odbieram je jako wyróżnienie nie tylko dla mnie. To wyróżnienie dla wszystkich, z którymi miałem szczęście i zaszczyt współpracować” – powiedział Sławomir Kowalski.

Dodał, że „najlepszym i najpełniejszym wsparciem dla tych, którzy walczyli o odzyskanie swoich dzieci”, byli inni rodzice.

Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu Kowalskiego, znanego z walki o prawa polskich dzieci z tamtejszym urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, przyczyną decyzji o wydaleniu była „niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl