fot. PAP/Radek Pietruszka

W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS w sprawi tzw. Piątki dla zwierząt?

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją tzw. Piątki dla zwierząt. Nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni – twierdzą źródła Polskie Agencji Prasowej we władzach Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni.

„Tak jak mówiła rzeczniczka (PiS) nie wycofujemy się z >>Piątki dla zwierząt<<. W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni” – powiedział PAP jeden z polityków PiS z otoczenia szefa partii.

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie.

„Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby >>zamrozić<< tę wersję >>piątki<< i wnieść nowy projekt” – mówił polityk.

Piotr Müller pytany w czwartek w TVP1 o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt, poinformował, że rozważane jest, aby „uporządkować ją w całości”; chodzi o to, by „nie była ona częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie” – podkreślił.

„Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione” – przyznał.

Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.

PAP

drukuj