fot. flickr.com

Strony konfliktu na Ukrainie uwolnią 50 jeńców

W Mińsku odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy z udziałem wysłannika OBWE Martina Sajdika. Poinformował on, że wymiana jeńców nie będzie jednakowa liczebnie dla obu stron. Więcej osób ma uwolnić strona ukraińska.

Ustalono też, że od czwartku podjęta zostanie kolejna próba całkowitego zawieszenia broni. Na jednym z 12 wyznaczonych obszarów zakończono już prace nad rozminowaniem.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, ocenia, że decyzje te pozwolą jedynie na chwilowe uspokojenie sytuacji.

– Trzeba pamiętać, że wszelkie porozumienia z Rosją – zważywszy na naturę tego państwa – są to trwałości kruche. W końcu Rosja – atakując Ukrainę – załamała olbrzymia ilość rozmaitych zobowiązań traktatowych znacznie poważniejszych niż te, które są przyjmowane w Mińsku i nie miała z tym wewnętrznie żadnych problemów. Jej system polityczny zdolny jest do masowego łamania porozumień. W tym przypadku zatem uważam, że jest to korzystne wymiarze wymiany jeńców dla Rosji, a wymiarze wygaszenia walk jest jak dotąd wyłącznie pewnym przyrzeczeniem – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Następne spotkanie grupy kontaktowej wyznaczono na 20 stycznia.

Konflikt między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 roku. Według najnowszego raportu Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, w konflikcie tym zginęło do tej pory 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.

RIRM

drukuj