By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

Polska nie wycofa wniosku do TK dotyczącego m.in. zbadania zgodności z Konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa UE nad krajowym 

Polski rząd nie wycofa wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Chodzi tu o rozstrzygnięcie m.in. zgodności z Konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej nad krajowym.

Wycofania wniosku do TK domaga się Komisja Europejska w liście skierowanym do polskich władz. W czwartek premier Mateusz Morawiecki, który zwrócił się do Trybunału, poinformował, że nie zamierza wycofać wniosku.

Sprawę skomentował na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, do którego list KE jest także adresowany. Szef resortu określił żądania Komisji jako „dowód bezczelności, agresji i kolonialnego spojrzenia na Polskę”.

– Nie możemy pozwolić na to, żeby nas tak traktowano. To pokazuje antydemokratyczny i niepraworządny charakter Unii Europejskiej. Komisarz Didier Reynders, który tak wiele mówi o sądach, powinien szanować to, że polski rząd chce się odwołać do decyzji sądu konstytucyjnego, który jest uprawniony do wyrażania stanowiska w takich sprawach. Reynders powinien odrobić lekcje. Wtedy przekonałby się, że polski TK w okresie Andrzeja Rzeplińskiego czy Marka Safjana wypowiadał się w sprawie relacji pomiędzy prawem europejskim i polską konstytucją. Stał wtedy na odmiennym stanowisku niż to, które prezentuje Didier Reynders i KE. Mianowicie stał na stanowisku, że polska konstytucja jest nadrzędna nad prawem europejskim – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Według KE wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do TK kwestionuje zasadę nadrzędności prawa unijnego nad krajowym oraz autorytet Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dokonywaniu wykładni Traktatów Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu chce, by TK zbadał zgodność z naszą ustawą zasadniczą uznanie w poszczególnych przypadkach prymatu prawa unijnego nad krajowym.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl