fot. PAP/EPA

Ukraina kolejny dzień broni się przed atakami Rosji. Pod ciągłym ostrzałem jest Lisiczańsk

Rosjanie niszczą wszystko, czego dosięga ich artyleria. Każdego dnia na Ukrainie giną niewinni ludzie. W ataku rakietowym niedaleko Odessy sześć osób zostało rannych. Z kolei w jednym z domów w Mariupolu natrafiono na zwłoki ponad 100 osób zabitych w wyniku rosyjskich ataków lotniczych. Ciała te wciąż są pod gruzami.

Armia Władimira Putina, prezydenta Rosji, nieustannie atakuje obwód charkowski. W Charkowie rosyjskie pociski zniszczyły blok, domy i szpital.

– Wykopaliśmy się na tyle, ile mogliśmy. Ale nasze nogi ugrzęzły w gruzach. Ratownicy przybyli szybko, mieli cały niezbędny sprzęt. Pod gruzami spędziliśmy około godziny – powiedział Ihor Bidenko, mieszkaniec Charkowa.

– To był system wielokrotnego startu rakiet „Uragan” wyposażony w element kasetowy. Na szczęście nie otworzył się. Po prostu uderzył w sufit i eksplodował – zaznaczył Ihor Ovcharuk, saper w Państwowej Służbie Ratunkowej Ukrainy.

Ataki miały miejsce w niedzielę w centrum Kijowa. Było to najpoważniejsze uderzenie na ukraińską stolicę na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Pociski trafiły w ośmiopiętrowy blok mieszkalny. Zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych.

„O wiele więcej osób na Ukrainie jest pod ostrzałem. Szczyt G7 musi odpowiedzieć kolejnymi sankcjami dla Rosji i cięższą bronią dla Ukrainy. Chory imperializm Rosji musi zostać pokonany” – podał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Trwają walki wokół Lisiczańska w obwodzie ługańskim. Z każdym dniem Rosja traci doświadczonych pilotów. W wojnie zginęło już niemal 35 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ukraina potrzebuje potężnego systemu obrony powietrznej – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

– Partnerzy muszą działać szybciej, jeśli naprawdę są partnerami, a nie obserwatorami. Opóźnienia w transferze broni do naszego kraju, ewentualne restrykcje, to w rzeczywistości zaproszenie Rosji do częstego atakowania. Okupanci – ci terroryści – muszą być bici z całej siły, aby nie myśleli, że mogą kogoś uciskać i oszukiwać – dodał prezydent Ukrainy.

Jak podaje telewizja CNN, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie system obrony przeciwrakietowej NASAMS. System ma mieć zasięg ok. 160 kilometrów. Jest on wykorzystywany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl