Prokuratura otrzymała opinię dot. zdjęć satelitarnych Smoleńska

Prokuratura wojskowa otrzymała opinię teledetekcyjną dot. zdjęć satelitarnych rejonu katastrofy smoleńskiej, m.in. odnoszącą się do tzw. pancernej brzozy.

Opinię liczącą 11 stron sporządziła Służba Wywiadu Wojskowego. W dokumencie porównującym zdjęcia satelitarne z 5 i 12 kwietnia 2010 r. wskazano, m.in., że w tym okresie nastąpiło złamanie drzewa. „Mogło ono nastąpić wskutek zderzenia z nim samolotu” – podano w opinii. Potwierdzono w niej także, że drzewem tym jest brzoza opisana później w protokole z oględzin miejsca katastrofy z 7 grudnia 2011 r.

Ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej prof. Chris Cieszewski przedstawił swoje badania, z których wynikało, że brzoza była złamana już 5 kwietnia 2010 roku. Naukowiec podkreślał, że analiza drzewa, jak i zniszczeń drewna wyklucza możliwość jego złamania w wyniku kolizji z samolotem.

Mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy zapowiada, że na początku roku będzie chciał zapoznać się z tą opinią; jaka jest jej treść, jakie zostały przeprowadzone badania i na podstawie jakich zdjęć.

– Zdjęcia pochodzą z 5 i 12 kwietnia, ale brakuje zdjęć chociażby z 9 i 10 kwietnia. Te zdjęcia też są bardzo przydatne do przeprowadzenia analiz. (…) Trzeba będzie skonfrontować to ze stanowiskiem prof. Cieszewskiego i być może poprosić o sporządzenie kontropinii przez osobę, która zajmuje się tym, na co dzień, a prof. Ciszewski jest właśnie taką osobą. Profesor tego typu ekspertyzy wykonuje na co dzień. Warto byłoby skonfrontować te dwie opinie, ale do tego potrzebna jest po pierwsze możliwość zapoznania się z opinią, a po drugie złożenie wniosku o sporządzenie opinii przez innego biegłego – zwrócił uwagę mec. Bartosz Kownacki.

Mecenas zwrócił również uwagę na czas, w jakim została przekazana tak istotna informacja. Opinia zilustrowana jest opisanymi zdjęciami, na których m.in. zaznaczono analizowaną brzozę oraz inne okoliczne obiekty. Prokuratura wojskowa wystąpiła o tę opinię w końcu października.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl