Prokremlowski dziennik obwinia Polskę o opóźnianie śledztwa

Komsomolskaja Prawda oskarżyła dziś Polskę, że opóźnia śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M i wykorzystuje to do atakowania Rosji.

Tego artykułu w ogóle nie można traktować poważnie – akcentuje poseł i mecenas Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy.

Rosyjski dziennik akcentuje, że co roku przed 10 kwietnia Rosja staje się obiektem kolejnego ataku ze strony Polski. Zdaniem gazety „polskie władze na wszelkie sposoby opóźniają finał tej historii, wyszukując coraz to nowsze preteksty do tego, by nie dopuścić do zamknięcia sprawy”.

-Oczywiście tego artykułu nie można traktować poważnie. Nikt w Polsce celowo śledztwa nie przedłuża. Podstawowym podmiotem, który przedłuża śledztwo jest strona rosyjska, która przetrzymuje wrak na swoim terytorium mimo, jak widać, jest im całkowicie do niczego niepotrzebny. Nie chcą go przekazać, a polska prokuratura jasno zajęła stanowisko, że póki wrak nie zostanie przekazany, nie zakończy toczącego się w Polsce postępowania. Ten dowód rzeczowy jest potrzebny do kolejnych badań. One muszą być wykonane de facto tutaj, na miejscu, w Polsce. Najprawdopodobniej będzie rekonstruowany.  – mówi mec. Bartosz Kownacki.

Poseł dodaje, że niepoważne są też zarzuty, iż polscy politycy w tym rządzący chcieliby całą sprawę rozgrywać przeciwko Rosji.

-Dlatego, że w mojej ocenie  oni są bardzo spolegliwi do strony rosyjskiej.  To opozycja próbuje wykazywać błędy i zaniedbania po stronie rosyjskiej. Jedyny sposób rozgrywania przez rządzących, to jest informowanie raz na kwartał o tym, że jadą  do Moskwy i będą ściągali wrak, iż właściwie już się umówili, że ten wrak zostanie przekazany etc. Są faktycznie używane do różnych celów propagandowych, ale o tym to my już wiemy od wielu lat, każdy uważnie obserwował scenę polityczną. Widział, że rząd co jakiś czas tej kwestii rosyjskiej używa po to, by przykryć pewne sprawy, czy żeby wykazać, że rzekomo coś w sprawie katastrofy smoleńskiej robi. – dodaje mec. Bartosz Kownacki.

 

Wypowiedź mec. Bartosza Kownackiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj