Papież wyspowiadał pięcioro młodych i spotkał się z więźniami

Papież wysłuchał w piątek w białym konfesjonale ustawionym w parku Quinta da Boa Vista w Rio spowiedzi trzech dziewcząt i dwóch młodych mężczyzn, co było jego najbardziej osobistym spotkaniem w programie 28. ŚDM. Spotkał się też z grupą więźniów. 

Spowiadającymi się było troje Brazylijczyków, Wenezuelczyk i Włoszka.

Ojciec Święty Franciszek uczynił podobnie jak jego poprzednik, Benedykt XVI, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r. również wyspowiadał kilkoro młodzieży w Parku Retiro, w centrum stolicy Hiszpanii.

W najspokojniejszej części parku Quinta de Boa Vista w Rio ustawiono 50 konfesjonałów, aby młodzi ludzie uczestniczący w ŚDM mogli tam skorzystać z sakramentu spowiedzi.

Cały ten park został z okazji Światowych Dni Młodzieży przekształcony w miejsce spotkań młodzieży z całego świata, w którym swoje pawilony ma 150 wspólnot i kongregacji religijnych. Stały się one miejscem spotkań dyskusyjnych i rekreacyjnych młodych katolików.

Po kilku deszczowych dniach brazylijskiej zimy piątek był w Rio słoneczny i dość ciepły. Papież Franciszek udał się z parku Quinta da Boa Vista otwartym papamobile do Pałacu Arcybiskupiego w Rio de Janeiro, gdzie powitał go ka. abp Orani Joao Tempesta. Bez udziału dziennikarzy Papież odbył krótkie spotkanie prywatne z niewielką grupą młodych ludzi odbywających kary więzienia.

Modlitwę Anioł Pański odmówił w południe (czasu lokalnego) z balkonu Pałacu Arcybiskupiego.

Papież Franciszek dziękował w piątek na Twitterze za „niezapomniane” przyjęcie, jakie ponad milion osób zgotowało mu poprzedniego dnia na słynnym bulwarze i plaży Copacabana z okazji Światowych Dni Młodzieży.

– Co za niezapomniane powitanie, to na Copacabanie! Niech Bóg Was wszystkich błogosławi – dziękował Ojciec Święty.

Uroczystość powitania na najsłynniejszej plaży Brazylii była pierwszym oficjalnym spotkaniem Franciszka z „cariocas” – jak mówią o sobie mieszkańcy Rio de Janeiro oraz z młodymi całego świata.

Wśród śpiewów i owacji z gąszczu flag i sztandarów tłum powtarzał okrzyk: „Jesteśmy młodzieżą Papieża!”

Franciszek, który tygodniową wizytę w Brazylii rozpoczął w poniedziałek, powróci w piątek wieczorem (w nocy czasu polskiego) na Copacabanę, aby wziąć udział w uroczystościach Drogi Krzyżowej.

Transmisja Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Papieża Franciszka w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 22.25 (czasu polskiego).

PAP/RIRM

drukuj