Papież Franciszek: Kto chce być wielkim, niech służy innym

„Ten, kto chciałby być wielkim, niech służy innym, a nie posługuje się innymi” – powiedział Ojciec św. Franciszek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na Placu Rewolucji w Hawanie. Papież przebywa z wizytą apostolską na Kubie.

 Na uroczystą Eucharystię przybyło pół miliona wiernych. We Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciele świata polityki – prezydent Kuby Raul Castro i prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner, a także licznie zgromadzone duchowieństwo.

Ojciec św. Franciszek zwracając się do Kubańczyków powiedział, że na mocy powołania chrześcijańskiego wszyscy jesteśmy wezwani do służby, która służy. Papież dodał, że powinniśmy sobie wzajemnie pomagać, nie ulegać pokusom „służby, która służy sobie”.

Wszyscy jesteśmy wezwani, pobudzeni przez Jezusa do noszenia wzajemnie swych brzemion z miłości. I to bez oglądania się na boki, aby zobaczyć, co robi sąsiad lub przestał robić. Jezus mówi: „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Ten właśnie będzie pierwszy. Nie mówi: „Jeśli twój sąsiad chce być pierwszy, niech służy”. Winniśmy wystrzegać się spojrzenia osądzającego i dążyć do uwierzenia w spojrzenie przemieniające, do czego wzywa nas Jezus – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ks. kard. Jaime Lucas Ortega y Alamino, arcybiskup Hawany, zwracając się do Papieża w imieniu Kubańczyków dziękował za wizytę apostolską.  Ks. kard. wyraził także wdzięczność za wsparcie Watykanu w rozmowach dot. normalizacji stosunków pomiędzy Kubą a USA.

–  Mamy nadzieję, że twoje wołanie o pokój dotknie nie tylko wysokich poziomów politycznych, ale ogarnie także wszystkie narody w tym nasz naród tutaj na Kubie, ale także tych, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, aby osiągnąć chrześcijańskiego ducha przebaczenia, miłosierdzia, pojednania pomiędzy wszystkimi Kubańczykami, tymi którzy żyją na Kubie czy też poza Kubą. Tylko miłość i przebaczenie między nami wszystkimi będzie skutecznym środkiem do uzyskania prawdziwej i pokojowej odnowy naszego narodu – powiedział ks. kard. Jaime Lucas Ortega y Alamino.

Ojciec św. na zakończenie Eucharystii zaapelował o modlitwę za bliźnich.

– Spójrzmy na Dziewicę naszą Matkę. Prośmy ją, aby nauczyła nas stać obok krzyża brata, który cierpi. Abyśmy nauczyli się dostrzec Jezusa w każdym człowieku, który znalazł się w trudnym momencie swojego życia. W każdym bracie, który jest głody i spragniony, który jest nagi, w więzieniu czy chory. Obok Matki na Krzyżu możemy zrozumieć kto jest naprawdę najważniejszy i co znaczy stać obok Pana i uczestniczyć w Jego chwale. Nauczmy się od Maryi mieć serce uważne na potrzeby innych. Jak nauczyła nas Maryja na weselu w Kanie Galilejskiej troszczmy się o małe szczegóły życia i nie ustawajmy w modlitwie jedni za drugich – powiedział Papież Franciszek.

Papież Franciszek spotkał się z Fidelem Castro. Nieformalne spotkanie trwało ok. 40 minut. Obecna była żona, dzieci i wnuki, a także nuncjusz.

Podczas spotkania z Benedyktem XVI w 2012r. Fidel Castro poprosił, aby papież wysłał mu kilka książek do czytania. Spełniając to życzenie Franciszek podarował mu dwie książki Pronzato, La boca se nos llenó de risa [Humor i wiara]; Evangelios molestos [Niewygodne ewangelie] oraz książkę jezuity Amando Llorente, dawnego wychowawcy Fidela Castro wraz z dwoma CD z homiliami jezuity. Ponadto podarował mu swoje Evangelii gaudium i Laudato sii. Fidel Castro podarował Papieżowi książkę Fidel y la religión, rozmowy z Frei Betto na temat marksizmu i teologii wyzwolenia, wraz z dedykacją,  w której wyraził uznanie dla Papieża i wdzięczność narodu kubańskiego.

Rozmowa dotyczyła aktualnych tematów jak też ochrony środowiska naturalnego, o czym mówi papieska encyklika. Spotkanie przebiegło w serdecznym klimacie, poinformował ks. Federico Lombardi.

Późnym wieczorem czasu polskiego Ojciec św. będzie celebrował nieszpory w hawańskiej katedrze. Następnie spotka się z młodzieżą w jednym z tamtejszych ośrodków kultury.

W poniedziałek Jego Świątobliwość będzie sprawował Eucharystię na Placu Rewolucji w Holguin. W Santiago de Cuba spotka się kubańskimi biskupami.

We wtorek w Santiago Ojciec św. będzie sprawował uroczystą Eucharystię w bazylice Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre. Tego dnia następca św. Piotra uda się do USA.

Poszczególne punkty wizyty apostolskiej transmitują Radio Maryja I TV Trwam.

PROGRAM PAPIESKIEJ PIELGRZYMKI NA KUBĘ I STANÓW ZJEDNOCZONYCH

RIRM 

drukuj