Szwecja: Konserwatyści zrezygnowali z misji utworzenia rządu

Wyznaczony do utworzenia nowego szwedzkiego rządu Ulf Kristersson z konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej poinformował w niedzielę, że rezygnuje z tej misji.

„Wyczerpałem wszystkie możliwości, aby zbudować większość w parlamencie” – powiedział na zwołanej konferencji przewodniczący tej partii.

Kandydatowi na premiera nie udało się porozumieć z socjaldemokratami oraz Zielonymi ws. ewentualnego poparcia dla centroprawicowego rządu, który miałby tworzyć sojusz Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Partii Centrum, Chrześcijańskich Demokratów oraz Liberałów.

Porażką okazała się także próba zbudowania mniejszościowego rządu Umiarkowanej Partii Koalicyjnej z Chrześcijańskimi Demokratami. Takiego rządu nie chciały poprzeć Partia Centrum ani Liberałowie, gdyż byłby on skazany na poparcie nacjonalistycznej i przeciwnej imigrantom partii Szwedzcy Demokraci.

Odpowiedzialny za prowadzenie rozmów w sprawie utworzenia nowego rządu przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlen poinformował w niedzielę po rozmowie z niedoszłym premierem, że od poniedziałku rozpocznie kolejną rundę rozmów z liderami partii. Po tych spotkaniach wskaże kolejnego kandydata na szefa rządu, który otrzyma czas na zbudowanie poparcia w parlamencie.

Według komentatorów naturalnym kandydatem na premiera będzie teraz dotychczasowy szef rządu Stefan Loefven z Partii Robotniczej – Socjaldemokraci. Może on mieć jednak również problem ze zbudowaniem większości, gdyż potrzebuje do niej głosów centroprawicy. Najpewniej, jak się spekuluje, wyciągnie on dłoń do współpracujących z konserwatystami Partii Centrum oraz Liberałów.

Po wyborach 9 września centroprawicowy sojusz Umiarkowanej Partii Koalicyjnej z Partią Centrum, Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami dysponuje tylko 143 mandatami w 349-miejscowym parlamencie. Większości nie ma także konkurencyjna koalicja Partii Robotniczej-Socjaldemokratów z Zielonymi, wspierana przez Partię Lewicy (144 mandaty). Języczkiem u wagi jest jedyna przeciwna imigrantom nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która odniosła wyborczy sukces i uzyskała 62 mandaty. Żadna z partii nie chciała dotychczas współpracować ze Szwedzkimi Demokratami.

PAP/RIRM

drukuj