fot. sxc.hu

Poznań: Oszuści okradli kolejne seniorki

Kolejny raz przestrzegamy przed oszustami. Kilka dni temu seniorka z Poznania została okradziona przez kobietę, która udawała pracownika socjalnego. Inna mieszkanka Poznania dała się oszukać mężczyźnie, który podawał się za policjanta. Fałszywemu funkcjonariuszowi przekazała 26 tysięcy złotych.

Mimo że liczba osób, która daje się oszukać, spada, oszuści są coraz bardziej zuchwali i wyłudzają coraz większe kwoty pieniędzy. Niedawno mieszkanka Poznania dała się okraść kobiecie, która podawała się za pracownika MOPR-u.

– Jeżeli nikt w naszym imieniu czy my sami osobiście nie zgłosimy potrzeby pomocy do ośrodka pomocy społecznej, do filii miejskiego ośrodka pomocy rodzinie, nie ma możliwości, żeby ktoś przyszedł i powiedział, że Państwu sam z siebie załatwi, mówiąc kolokwialnie, pomoc. Tak to nie działa – tłumaczy Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Pracownicy socjalni zawsze wcześniej umawiają się na wizytę. Nie przychodzą niezapowiedziani. Mają też ze sobą specjalne legitymacje.

– W środku jest miejsce na zdjęcie. Jest miejsce na imię i nazwisko. Można zweryfikować wszystkie dane na legitymacji z dowodem osobistym – wskazuje Lidia Leońska.

Tożsamość odwiedzającego pracownika można także sprawdzić dzwoniąc do miejscowego ośrodka pomocy rodzinie.

Również w Poznaniu seniorka przekazała oszczędności życia fałszywemu policjantowi. Oszust wmówił kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone, postanowiła więc wybrać się do  banku.

– Kobieta była w stałym kontakcie telefonicznym z tymi oszustami. Pojechała do placówki bankowej, zabrała te pieniądze i częściowo zostawiła je oszustom we wskazanym miejscu. Część pieniędzy przelała na wskazane przez nich konto – wyjaśnia Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

W ten sposób seniorka z Poznania straciła 26 tysięcy złotych. Policjanci nigdy nie proszą o pieniądze – przypomina Marta Mróz.

– Każda osoba, która podaje się za policjanta i prosi o pieniądze, to jest oszust – zaznacza.

Tożsamość policjanta można zweryfikować dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Policja apeluje, aby na co dzień rozmawiać w naszych domach o tym, jak działają oszuści i ostrzegać – zwłaszcza osoby starsze. Dzięki temu coraz więcej osób będzie znało metody działania przestępców i będzie wiedziało, jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj