Poznań: Straż Graniczna zatrzymała w pociągu do Niemiec dwóch Afgańczyków

Dwóch obywateli Afganistanu zatrzymali funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy. Mężczyźni w wieku 17 i 18 lat posługiwali się podrobionymi dokumentami. Do ich zatrzymania doszło w przejeżdżającym przez Poznań pociągu relacji Warszawa-Berlin.

O sprawie poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki. Jak tłumaczył, obywatele Afganistanu zostali zatrzymani w poniedziałek, po kontroli legalności ich pobytu w pociągu relacji Warszawa-Berlin.

„Cudzoziemcy do kontroli przestawili paszporty oraz duńskie karty pobytu, których wygląd wzbudził podejrzenia strażników granicznych, co do ich autentyczności. Szczegółowa analiza potwierdziła, że dokumenty zostały podrobione na wzór oryginalnych” – wskazał kpt. SG Rafał Potocki.

Jak dodał, mężczyźni w wieku 17 i 18 lat zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzut posługiwania się podrobionymi dokumentami.

„Cudzoziemcy poddali się dobrowolnie odpowiedzialności karnej w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wymiaru kary na okres 1 roku. W wyniku dokonanych sprawdzeń ustalono, że Afgańczycy złożyli wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej w Grecji” – podał Potocki.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy wszczęli ponadto proces przekazania cudzoziemców stronie greckiej. Strażnicy graniczni złożą również wniosek o umieszczenie obywateli Afganistanu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl