fot. flickr.com

Sejm: znowelizowano ustawę ws. górnictwa kamiennego

Sejm uchwalił dziś nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa kamiennego. Zakłada ona przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. Za przyjęciem noweli ustawy głosowało 404 posłów, przeciw było 19, a 7 wstrzymało się od głosu.

Ministerstwo Energii zapewnia, że projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy, m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. zbędnego majątku spółek węglowych.

Ponadto, dzięki noweli, pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział w Sejmie, że jeszcze w styczniu rozpoczną się konsultacje ze stroną społeczną, by wspólnie wypracować strategie dla branży.

Byliśmy już z panem ministrem Tchórzewskim i z panem ministrem Kowalczykiem na spotkaniu z zarządem Kompanii Węglowej, gdzie przedstawiono nam program zaplanowany przez zarząd inwestycyjny i stan handlowy. Następnie było spotkanie ze stroną społeczną. Chcę państwu przekazać, że w styczniu rozpoczynamy turę rozmów ze stroną społeczną, bo wspólnie chcemy budować strategię dla branży, jak również wspólnie ze stroną społeczną każdej spółki chcemy rozmawiać, by budować programy dla jastrzębskiej spółki, dla Kompani Węglowej, a bardziej nowej kompanii i dla katowickiego holdingu – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Wczoraj sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu. Następnie projektem zajął się Sejm.

Poprzednia ustawa ze stycznia br. dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie obejmuje okres do końca 2015 r.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj