Rosja: Zaostrzono kary za nakłanianie do terroryzmu

Zgodnie z opublikowaną w piątek ustawą podpisaną przez prezydenta Rosji Władimira Putina za werbowanie do organizacji terrorystycznej będzie grozić w Rosji nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Do tej pory maksymalny wymiar kary wynosił 10 lat więzienia.

Ustawa zaostrza również karę za finansowanie terroryzmu oraz nakłanianie, werbowanie lub jakiekolwiek inne angażowanie innych osób do udziału w czynności o charakterze terrorystycznym.

Jak wyjaśnił szef komisji Rady Federacji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego Andriej Kliszas, „jednym z celów tych zmian jest wykształcenie negatywnego stosunku społeczeństwa do wszelkich działań w ramach przygotowań do ataku terrorystycznego, które są tak samo niebezpieczne jak sam zamach”.

Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Franc Klincewicz wyjaśnił agencji TASS, że „ustawa likwiduje prawne luki w systemowej walce z terroryzmem, ustalając kluczową rolę w działalności społeczności przestępczej osoby werbującej”.

Ustawa wprowadza do rosyjskiego kodeksu karnego nowe pojęcie – „propaganda terroryzmu”. Za uprawianie „propagandy terroryzmu” będzie grozić grzywna w wysokości od 300 tys. do 1 mln rubli (ok. 18 tys. – 60 tys. zł) lub pozbawienie wolności na 5-7 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl