fot. PAP/Leszek Szymański

Zgłoszono poprawki do tzw. ustawy sankcyjnej

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła trzy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do rządowej noweli tzw. ustawy sankcyjnej. Wieczorem odbędzie się głosowanie.

Nowela ma uzupełnić zapisy sankcyjne wprowadzone w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. W przepisach wprowadzono instytucję zarządcy przymusowego, którego zadaniem będzie kierowanie firmami objętymi sankcjami. Ma też dodać instrument, który zapewni wsparcie dla pracowników firm objętych sankcjami. Dodatkowo możliwe byłoby wywłaszczenie za odszkodowaniem. W jednej z poprawek zawarto zapis, w jaki sposób określać wysokość wynagrodzenia w zakresie zarządcy.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Wąsik, podczas debaty w Sejmie odpowiadał na krytykę opozycji, wskazując, że nowela jest zgodna z prawem.

Część opozycji chyba powinna mieć ustawy pisane cyrylicą. Ze zdumieniem słuchałem wypowiedzi zarówno pana posła Brauna, jak i pytań, które tu padły. Żadnej listy 40 firm, żadnej listy 40 szpiegów, żadnej tego typu listy nie było. Nie było też żadnych odwołań, w których 200 uzgodniono. Krytykujecie jakiś akt prawny, nawet go nie czytając. To nie jest akt prawny, który przewiduje jakąkolwiek konfiskatę. Wszystkie instytucje, które są w tym akcie prawnym, są w polskim prawie upadłościowym. Konstytucja przewiduje wywłaszczenie za odszkodowaniem – wyjaśnił polityk.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspierania agresji Rosji na Ukrainę pozwoliła na objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Zamieszczane są na niej osoby lub podmioty wspierające rosyjską zbrodnię lub naruszenia praw człowieka oraz represje w Rosji i na Białorusi.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl