MSWiA zapowiada kontynuowanie dekomunizacji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce usunięcia – m.in. z budynków komend policji – tablic upamiętniających funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicjantów.

Chodzi o symbole – tablice, obeliski, głazy i pomniki – znajdujące się na budynkach lub na terenach policji oraz innych podmiotów.

Na terenach należących do służb mundurowych znajduje się co najmniej 36 takich symboli, z czego 18 tablic, 1 pomnik i 1 obelisk kwalifikuje się do usunięcia.

W przypadku innych podmiotów chodzi o 41 symboli, z czego usuniętych – jak wynika z informacji policji – powinno zostać 19; kolejnych 14 wymaga dodatkowej analizy.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, liczy, że resort konsekwentnie będzie podejmował działania w celu dekomunizacji przestrzeni publicznej.

– Skoro została już przyjęta ustawa nakazująca zmiany patronów ulic, placów i innych instytucji publicznych, to również i te instytucje (jak właśnie MSWiA, na którego budynkach są jeszcze tablice upamiętniające tych, którzy mordowali i katowali polskich bohaterów) powinny być z tych budynków usunięte. Mam nadzieję, że będzie to konsekwentny proces prowadzony na polecenie ministra spraw wewnętrznych we wszystkich komendach, które znajdują się w tych budynkach, na których takie tablice widnieją – mówi dr Jerzy Bukowski.

W Bornym Sulinowie ma zostać utworzony skansen pomników Armii Czerwonej, komunizmu i PRL. W tym mieście mieścił się garnizon wojsk ZSRR. Skansen miałby powstać w 2017 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl