[TYLKO U NAS] Wiceszef MSWiA o podtopieniach w Polsce: Sytuacja we wszystkich południowych województwach jest opanowana. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z IMGW

Sytuacja we wszystkich południowych województwach jest opanowana. Prognozy nie są najgorsze. Mamy wystarczającą ilość materiału, gdyby nawet doszło do stanu powodzi. Jesteśmy przygotowani. Wody Polskie monitorują stany wód. Wiemy o każdym ruchu. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – mówił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA i sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska w ostatnich dniach zmagała się z ulewnymi deszczami, burzami i nawałnicami. W ich wyniku w wielu miejscach doszło do zalania ulic, a także budynków mieszkalnych. Podtopienia miały miejsce przede wszystkim w południowych regionach kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniło o wsparciu dla osób poszkodowanych. [czytaj więcej

– Natychmiast jest wypłacany tzw. mały zasiłek w wysokości 6 tysięcy złotych, bez szacowania strat, na gospodarstwo domowe. To jest taka bieżąca gotówka, żeby były jakieś pieniądze w domu na zakup np. sprzętu zniszczonego w wyniku podtopień. Później przychodzi gminna komisja, która szacuje straty i wówczas – jeżeli straty są poważne, a budynek nie był ubezpieczony – można dostać 200 tysięcy złotych na straty w budynku mieszkalnym i do 100 tysięcy na straty w budynku gospodarczym. Tyle gwarantuje rząd i to jest spora pomoc dla osób, które ucierpiały – poinformował Maciej Wąsik.

– MSWiA już realizuje zasiłki. Nie tak dawno w województwie śląskim była trąba powietrzna. Tam ucierpiało ponad dwadzieścia domostw. W ciągu 24 godzin ludzie otrzymali małe zasiłki, a w ciągu czterech dni oszacowano wszystkie straty i na ich kontach znalazły się pieniądze, by mogli odbudować domostwa, przykryć dachem czy naprawić wszystkie uszkodzenia – dodał rozmówca Radia Maryja.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ciągu sześciu dni strażacy 11 tys. razy wyjeżdżali do skutków nawałnic, jakie przeszły nad Polską.

– To jest ogromna praca strażaków zarówno zawodowych, jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Ochotnicze Straże Pożarne to jest pewien fenomen Polski. To jest około 400 tysięcy ludzi, którzy niosą na zasadzie wolontariatu pomoc swoim sąsiadom, swoim społecznościom lokalnym. Nie ma takiej sytuacji w żadnym z państw europejskich, w żadnym z państw światowych. (…) Dlatego rząd – MSWiA – niezwykle wspiera druhów OSP. W tym roku przekazaliśmy im 517 nowych samochodów strażackich – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Maciej Wąsik zapewnił, że obecnie sytuacja we wszystkich województwach na południu Polski jest już opanowana i kontrolowana. Zaznaczył też, że wszystkie służby są przygotowane na ewentualne kolejne podtopienia.

– Sytuacja we wszystkich południowych województwach jest opanowana. Prognozy nie są najgorsze. Można mówić o umiarkowanym optymizmie. (…) Tam, gdzie zostały zniszczone wały, będą one odbudowane. Był tam prezydent Andrzej Duda, widział to na własne oczy. Będziemy oczywiście naprawiać szkody. Mamy na to stosowne środki w ministerstwie – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

– Zweryfikowaliśmy zapasy, które posiadają wojewodowie i samorządy, jeśli chodzi o worki i maszyny do ich ładowania. Mamy wystarczającą ilość materiału, gdyby nawet doszło do stanu powodzi. Mamy przygotowanych ludzi, strażaków. (…) Jesteśmy przygotowani. Wody Polskie monitorują stany wód. Wiemy o każdym ruchu, jesteśmy w ciągłym kontakcie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który informuje nas o każdych większych opadach, które mogą przyjść do Polski i jesteśmy w ten sposób przygotowani. Gdyby się coś działo, będziemy wprowadzać stopnie alarmowe, informować mieszkańców – zapowiedział wiceszef MSWiA.

Całą rozmowę z Maciejem Wąsikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl